Emmanuel Macron podpisał w imieniu Francji protokół ratyfikacyjny w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO – protokół wcześniej zatwierdził francuski parlament.

Jak poinformował w niedzielę portal Ukrinform, Emmanuel Macron podpisał w imieniu Francji protokół ratyfikacyjny w sprawie przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO – protokół wcześniej zatwierdził francuski parlament.

„Ten suwerenny wybór Finlandii i Szwecji, dwóch europejskich partnerów, wzmocni ich bezpieczeństwo w obliczu obecnego zagrożenia w ich bezpośrednim sąsiedztwie” – podało w oświadczeniu biuro prezydenta Francji.

Zwraca się również uwagę, że biorąc pod uwagę możliwości Szwecji i Finlandii, jest to znaczący wkład w „zbiorową pozycję i nasze europejskie bezpieczeństwo”.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda ratyfikował protokoły dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego pod koniec lipca. „Pan prezydent ratyfikował dziś protokoły dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO” – poinformowała prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Dwa tygodnie wcześniej, 22 lipca na pokładzie ORP Tadeusz Kościuszko, Andrzej Duda podpisał ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Senat przyjął te ustawy dwa dni wcześniej, a Sejm – 7 lipca. Prezydent podziękował parlamentarzystom za ekspresowe tempo prac.

Finlandia i Szwecja złożyły w maju formalne wnioski o przystąpienie do NATO. Oba kraje były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich chęć przystąpienia do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz