Czy Ukraińcy obawiają się rosyjskiej inwazji? [SONDAŻ]

Zdaniem blisko 70 proc. Ukraińców sytuacja w ich kraju idzie w złym kierunku, 2/3 z nich uważa, że zagrożenie rosyjską inwazją jest prawdopodobne co najmniej w średnim stopniu – wynika z nowego sondażu grupy Rating.

Na początku kwietnia br. Grupa Socjologiczna Rating przeprowadziła nowe badanie opinii społecznej wśród Ukraińców. Wynika z niego, że zdaniem 68 proc. badanych sytuacja na Ukrainie idzie w złym kierunku. Jedynie 22 proc. ankietowanych odpowiedziało, że sytuacja w ich kraju idzie w dobrym kierunku. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w ubiegłym miesiącu, sytuacja pod tym względem nie uległa zmianie.

Ponad 80 proc. Ukraińców uważa, że zagrożenie inwazją wojskową ze strony Rosji jest w jakimś stopniu realne. Wtargnięcie wojsk rosyjskich na Ukrainę za wysoce prawdopodobne uważa 36 proc. respondentów. Zdaniem 31 proc. badanych jest to średnio prawdopodobne, a według 15 procent – mało prawdopodobne. 12 proc. ankietowanych uważa, że tego rodzaju zagrożenie nie istnieje. Grupa Rating zwraca uwagę, że w porównaniu z grudniem 2018 roku, gdy w wyniku tzw. incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej Rosjanie zajęli ukraińskie statki i schwytali marynarzy, odsetek osób uważających prawdopodobieństwo rosyjskiej inwazji za wysokie wzrósł prawie półtora raza.

Przeczytaj: Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: nie planujemy operacji wojskowej w Donbasie, to dezinformacja

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zagroziła Ukrainie „nieodwracalnymi skutkami dla państwowości” w razie wstąpienia do NATO

43 proc. badanych jest przekonanych, że stosunki między Ukrainą a USA polepszą przez to, że prezydentem został Joe Biden. Zdaniem 41 proc. nic się pod tym względem nie zmieni, a 6 proc. Ukraińców spodziewa się pogorszenia stosunków z USA.

Według grupy Rating, w ukraińskim społeczeństwie rośnie też odsetek osób niepokojących się o swoje zdrowie, głównie wśród kobiet i osób starszych. Zarażenia się koronawirusem obawia się 52 proc. badanych, a 83 proc. martwi się o zdrowie swoich bliskich. Dwóch na trzech ankietowanych opowiada się za wprowadzeniem w kraju „ostrej kwarantanny”, czyli lockdownu. Taką opinię podzielają głównie mieszkańcy centralnej Ukrainy, osoby starsze oraz z grupy tych, którzy boją się zachorować. Najwięcej zwolenników mają takie propozycje, jak dalsze zamknięcie restauracji i kawiarni (77 proc.), a także zamknięcie szkół (63 proc.) i przedszkoli (59 proc.). Jednocześnie, Ukraińcy w większości (70 proc.) nie popierają wyłączenia publicznego transportu miejskiego i międzymiastowego.

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-7 kwietnia na próbie 2500 respondentów metodą wspieranych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI).

Przeczytaj: Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: nie planujemy operacji wojskowej w Donbasie, to dezinformacja

ratinggroup.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply