Ukraina nakłada sankcje na Raiffeisen Leasing Rosja – rosyjską leasingową spółkę zależną banku Raiffeisen. Została uznana za „wspólnika wojny” i będzie podlegać sankcjom takim jak konfiskata aktywów – poinformowała w niedzielę agencja apa.

Raiffeisen Leasing Rosja – rosyjska leasingowa spółka zależna banku Raiffeisen, znalazła się na ukraińskiej liście sankcji. Ukraińskie władze uznały ją za “wspólnika wojny”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotę, że skonfiskowane aktywa spółki zależnej Raiffeisen w Rosji „przysłużą się obronie narodowej”.

Raiffeisen Bank International (RBI) oświadczył w niedzielę, że Raiffeisen Leasing nie posiada aktywów na Ukrainie. Z oświadczenia wynika, że “od wybuchu inwazji w Rosji nie zawarto żadnych nowych umów leasingu”.

Agencja przypomina, że strona ukraińska już od jakiegoś czasu krytykowała działalność Raiffeisen w Rosji. Wasyl Chymynec, ambasador Ukrainy w Austrii, zaapelował w styczniu do austriackich firm o wycofanie się z rosyjskiego rynku. Podkreślił, że jeśli austriacki bank “zapewnia korzyści finansowe” rosyjskim rekrutom, to uznaje pośrednio “samozwańcze republiki”.

Wcześniej prawie cały zarząd RBI, w tym prezes Johann Strobl, znalazł się na liście osób rekomendowanych do sankcji przez rząd w Kijowie. “RBI został również oskarżony o odroczenie spłaty pożyczki rosyjskim żołnierzom. RBI tłumaczył, że taki jest wymóg prawny” – pisze apa.

Pod koniec 2021 roku RBI zatrudniał w Rosji ponad 9 tys. pracowników. Ustalenia dziennika Der Standard wskazują, że był jedną z dziesięciu największych instytucji kredytowych w tym kraju. “Rosyjska spółka zależna RBI przez lata była dojną krową wiedeńskiej grupy bankowej i przynosiła znaczącą część zysków” – uważa agencja.

Zobacz także: Sankcje na Rosję także po zakończeniu wojny? Jest stanowisko USA

“Polityczna decyzja ukraińskiego rządu o umieszczeniu ok. 30 rosyjskich firm leasingowych, w tym Raiffeisen Leasing Rosja, na liście sankcyjnej oznacza, że towary leasingowane od klientów Raiffeisen Leasing Rosja zostaną skonfiskowane na terytorium Ukrainy ” – napisano w niedzielnym komunikacie RBI. Apa zwraca uwagę, że rosyjski oddział RBI nie posiada aktywów na Ukrainie.

W komunikacie RBI wskazano, że Raiffeisen Leasing Rosja jest w 100 proc. spółką zależną od Raiffeisenbank Rosja. “Wolumen sfinansowanych przez nią leasingów wyniósł na koniec grudnia 2022 roku 362 mln euro. Od wybuchu wojny bank nie zawarł nowych umów leasingowych” – podkreśla RBI.

Apa przypomina, że ukraińskie sankcje dotyczą również rosyjskiej filii spółki Bank Austria UniCredit, do 2016 roku zarządzanej przez Wiedeń.

Zobacz także: Media: Większość państw UE zwiększyła import z Rosji pomimo sankcji

apa.at / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply