Wiceszef ukraińskiego MSZ Andrij Melnyk zaapelował w sobotę do Niemiec o przekazanie Ukrainie okrętów podwodnych. Jego zdaniem pomogłyby w skutecznej obronie ukraińskich miast przed atakami rosyjskiej floty.

Wiem, że czeka mnie kolejny shitstorm [burzliwa dyskusja], ale Niemcy produkują jedne z najlepszych na świecie okrętów podwodnych HDW Class 212A.  Bundeswehra ma 6 takich U-Bootów. Dlaczego nie wysłać jednego na Ukrainę? – napisał Melnyk w sobotę na Twitterze.

Jego zdaniem niemieckie okręty podwodne pomogłyby w skutecznej obronie ukraińskich miast przed atakami rosyjskiej floty.

Zobacz także: Minister obrony Niemiec: “nie ma mowy” o zaopatrzeniu Ukrainy w myśliwce

Jak informowaliśmy, według serwisu Politico w Kijowie panuje przekonanie, że teraz, po zgodzie na transfer czołgów, kolejnym krokiem powinno być pozyskanie nowoczesnych, zachodnich myśliwców.

Portal, powołując się na rozmowy z kilkoma zachodnimi dyplomatami i przedstawicielami resortów obrony, potwierdza, że na Zachodzie toczy się już wewnętrzna debata na ten temat. Na rozmowy naciskają Ukraińcy, wspierani przez „bojowo nastawione” państwa bałtyckie.

Wiadomo, że w przyszłym miesiącu w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech odbędzie się kolejny szczyt państw wspierających Ukrainę, na czele z USA. Według Politico, należy oczekiwać, że głównym tematem będzie zwiększenie wsparcia dla ukraińskiego lotnictwa i obrony powietrznej. Tym samym, na agendzie ma pojawić się temat myśliwców. Jednak część urzędników uważa, że spotkanie będzie koncentrować się raczej na opracowaniu planu awaryjnego na wypadek, gdyby myśliwce okazały się pilnie potrzebne w przyszłości, niż na zawarciu umowy w sprawie dostaw w krótkim czasie.

W czwartek przedstawiciel Białego Domu powiedział, że administracja prezydenta Joe Bidena „dogłębnie omawia” z sojusznikami możliwość dostarczenia Ukraińcom myśliwców F-16 i „niczego nie wyklucza”.

Kresy.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  Okrętów podwodnych raczej nie dostaną, to zbyt złożone i niezwykle drogie rozwiązania o długości szkolenia chyba nie trzeba wspominać.
  Sądzę że otrzymają F16 może F15 i rakiety dalekiego zasięgu.

   • r2d2
    r2d2 :

    Niemcy przekazali systemy iris-t? radary? bojowe wozy piechoty? w drodze czołgi, pojazdy zabezpieczenia technicznego? artylerię samobieżną i ciągnioną, rakietową i tradycyjną? amunicję? To się Niemcy “obrazili” że ho ho 🙂 … ciekawe co przekażą gdy się “odobrażą” 🙂

 2. Kasper1
  Kasper1 :

  Jaasne. Dajcie F-16 i rakiety dalekiego zasięgu. Nie dacie? To dajcie przynajmniej łódź podwodną. Też nie dacie? To może chociaż bombowce strategiczne z pociskami samosterującymi? Ciekawe kiedy ta banderowska szmata zacznie grozić tym którzy nie dają 🙂