W czwartek w Warszawie odbyło się bilateralne spotkanie Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z Troels Lund Poulsenem, ministrem obrony Danii.

Szefowie resortów obrony omówili dotychczasową współpracę wojskową pomiędzy oboma państwami i określili kierunki jej rozwoju pod kątem wspólnych ćwiczeń i szkoleń. Dyskutowali na temat obecnej sytuacji bezpieczeństwa w akwenie Morza Bałtyckiego. Podpisane zostało „Porozumienie o współpracy między Ministerstwem Obrony Danii, a Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony”.

“Podpisaliśmy memorandum o porozumieniu, o zacieśnieniu współpracy pomiędzy naszymi państwami. To jest dla nas bardzo ważna decyzja, bo wcześniejsze porozumienie było jeszcze sprzed akcesji Polski do NATO. (…) Nasza współpraca musi być jeszcze silniejsza. I mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że nasz sojusz z Danią nigdy nie był tak silny jak dzisiaj. (…) Będziemy zbliżać swoje działania we wszystkich obszarach, które gwarantują bezpieczeństwo naszym krajom, ale gwarantują też bezpieczeństwo państwom wolnego świata, państwom Unii Europejskiej, państwom NATO. Będziemy robić wszystko, żeby Polska, Dania, Europa i świat były bezpieczne – to jest nasze najważniejsze zadanie” – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po zakończeniu rozmów z ministrem obrony Danii.

Zobacz też: Kosiniak-Kamysz zapowiada przekazanie 5 miliardów euro Ukrainie

Przypomnijmy, że wcześniej Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z niemieckim i holenderskim ministerstwem list intencyjny w sprawie procedur przemieszczania wojsk. Podpisanie dokumentu w ramach trójstronnej współpracy przyczyni się do ujednolicenia procedur podczas planowania i realizacji przemieszczeń wojsk w ramach stosownych planów sojuszniczych, przez terytorium krajów.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply