Były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk otrzymał nową nominację w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Melnyk zasłynął licznymi kontrowersyjnymi wypowiedziami.

9 lipca na oficjalnej stronie kancelarii prezydenta Ukrainy opublikowano podpisany przez Wołodymyra Zełenskiego dekret, na mocy którego odwołał on ze stanowisk kilku ukraińskich ambasadorów, w tym Andrija Melnyka.

Niemiecka gazeta „Bild” podawała wcześniej nieoficjalnie, że Melnyk może zostać przeniesiony do Kijowa na stanowisko wiceszefa MSZ.

CZYTAJ TAKŻE: Melnyk zwrócił się do Polaków po niemiecku. Ani słowem nie wspomniał o Wołyniu

Wcześniej Melnyk ogłosił, że 14 października opuści swoje stanowisko.

Przypomnijmy, że ambasador Melnyk wywołał poruszenie w niemieckiej prasie, a także w Polsce, odmawiając w wywiadzie dla dziennikarza Tilo Junga odcięcia się od lidera OUN, Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach. Po tej wypowiedzi, po telefonie ministra spraw zagranicznych RP Zbigniewa Raua, ukraińskie MSZ oświadczyło, że Melnyk prezentował „prywatne poglądy”Dodajmy, że ukraiński ambasador w Berlinie, mimo krytyki, dalej bronił lidera OUN w mediach społecznościowych. Promował wpis politologa, Sergeja Sumlennego, który napisał, że Niemcy powinni „się zamknąć”, a najlepiej „klęknąć i przeprosić” za krytykę Bandery. Melnyk w końcu przyznał, że jego apologia Stepana Bandery była błędem. „Nie doceniłem emocjonalnej wagi tego wciąż niezwykle drażliwego tematu, zwłaszcza dla naszych polskich przyjaciół” – powiedział w wywiadzie dla Die Zeit.

CZYTAJ TAKŻE: Melnyk do Muska: „Spier**aj”. Musk odpowiada

Kresy.pl / korrespondent.net

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  Jeżeli nasze matolskie „ELYTY POLYTYCZNE” myślały, że skutkiem tegorocznych wydarzeń będzie zmiana stosunku neobanderowskich władz Ukrainy do Polski, Polaków i polskości to trudno o bardziej jednoznaczną odpowiedź na ich debilne mrzonki. Komik nominując tego bander0wskiego gnoja właśnie pokazał dowód na „szczerość” swoich życzeń z okazji 11 listopada. Z wypowiedzianych przez niego stu czterech zostały tylko cztery litery.

 2. franciszekk
  franciszekk :

  Teraz NORMALNYM Polakom nie jest dziwne, dlaczego za śmierć dwóch Polaków z Przewodowa nie przepraszają ani też za ludobójczą śmierć Polaków z II wojny światowej!
  Polaków można BEZKARNIE mordować wiedzą o tym; Niemcy, Ruskie i Ukraińcy!!!…
  Dla Ukraińców Polacy są nawet służącymi wg. informacji PiS-owskiego urzędnika!
  Przypominam znowu o zaszczytnym uhonorowaniu Polaków we Lwowie.
  Rada Miasta Lwowa powiesiła na elewacji polskiej szkoły popiersie jednego z najbardziej krwawych rzeźników cywilnej polskiej ludności z czasów II wojny światowej:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie