Dziennik Gazeta Prawna dotarł do informacji wskazujących, że Polska zgodziła się być przyszłym gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy.

Polska zgodziła się być jednym z gwarantów ewentualnego porozumienia kończącego wojnę pomiędzy Rosją a Ukrainą – napisał w czwartek Dziennik Gazeta Prawna na swojej stronie internetowej powołując się na źródła ukraińskie i polskie.

Ustalenia DGP mówią o tym, że polskie władze zgodziły się, by Ukraina dopisała Polskę do listy państw, które mają być gwarantami przyszłego porozumienia z Rosją. Wcześniej w tym gronie mieli być członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemcy i Turcja. GDP twierdzi, że informacje te potwierdziły polskie źródła dyplomatyczne oraz źródła zbliżone do prezydenta Ukrainy, w tym wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha. “W podobnym tonie wypowiada się również minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, Jakub Kumoch” – czytamy.

Rozmówcy gazety przekonywali, że Polska będzie wspierać “takie rozwiązanie, które jest w pełni akceptowane przez stronę ukraińską i gwarantuje poszanowanie dla niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy”. Polska ma być “adwokatem i obrońcą” Ukrainy w razie podpisania porozumienia.

Ukraina chce, by porozumienie miało rangę wiążącej umowy międzynarodowej, a nie deklaracji, którą uważa się za niewiążącą. Strona ukraińska ma także odrzucać wariant „targowania się o terytorium Ukrainy”, choć nieoficjalnie źródło w kancelarii Zełenskiego dopuściło ustępstwa w sprawie Krymu, na przykład odłożenie dyskusji na temat jego statusu o sto lat.

Według DGP do tej pory nie jest znane stanowisko Rosji w sprawie umowy o gwarancjach. Ukraińcy zauważają, że Rosja próbuje zawojować jak największe terytorium na wschodzie i południu Ukrainy.

Przypomnijmy, że w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety „El Pais”, szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba wypowiedział się w kwestii gwarancji bezpieczeństwa, jakich Ukraina oczekuje od innych krajów, jeśli zgodzi się na warunek Rosji dotyczący statusu neutralnego państwa ukraińskiego i jego niewstąpienia do NATO. Szef ukraińskiej dyplomacji powiedział też, że Ukraina prowadzi w tej sprawie rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Turcją.

Kresy.pl / gazetaprawna.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply