Turecki koncern Roketsan przeprowadził kolejny udany test rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Tayfun (Tajfun), o zasięgu maksymalnym 1000 km.

O sprawie poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Ismail Demir, prezes tureckiej Dyrekcji Przemysłu Obronnego (SSB). Pogratulował wszystkim zaangażowanym w projekt.

Test nowej tureckiej rakiety balistycznej został, podobnie jak poprzedni z jesieni ubiegłego roku, przeprowadzony z lotniska Rize-Artvin w północno-wschodniej Turcji, nad Morzem Czarnym.

Demir zamieścił też nagranie wideo, na którym pokazano ładowanie pocisku rakietowego do kontenera, instalację na samobieżnej wyrzutni, a następnie rozmieszczenie do pozycji bojowej i odpalenie rakiety.

Tureckie media zwracają uwagę, że w połowie maja br. po raz pierwszy zaprezentowano zdjęcia rakiety Cenk, pierwszego tureckiego pocisku balistycznego średniego zasięgu.

Przypomnijmy, że w październiku 2022 roku Turcja po raz pierwszy przetestowała nad Morzem Czarnym produkowany w kraju pocisk balistyczny krótkiego zasięgu typu Tajfun. Strona turecka deklaruje, że może on uderzyć w cel znajdujący się w odległości 561 kilometrów w ciągu niecałych ośmiu minut. To jak dotąd rakieta o najdłuższym zasięgu, którą stworzyli Turcy. Docelowo ma mieć maksymalny sięgający 1000 km.

Część komentatorów podkreśla, że wyrzutnia rakiet Tayfuna jest analogiczna do wyrzutni systemu taktycznych rakietowych pocisków balistycznych Bora. Te ostatnie są na stanie tureckiej armii, ich zasięg wynosi ponad 280 km, według części źródeł do 360 km. Przypuszczalnie Tajfun jest rozwinięciem systemu Bora.

Ukraiński portal „Defense Express” zwracał wcześniej uwagę, że posiadanie pocisku rakietowego o zasięgu ponad 500 km wystarczy Turcji, by ze swoich wybrzeży „pokryć” praktycznie cały obszar Morza Czarnego, włącznie z Krymem i rosyjskimi obiektami wojskowymi w tym rejonie. Turcy mogliby mieć możliwość atakowania celów w Grecji, zarówno na kontynencie, jak i na wyspach, np. na Krecie. Dotyczy to także Cypru, północnej i środkowej części Izraela, zachodniej Syrii, Libanu oraz Armenii, północnego Iraku i północno-zachodniego Iranu.

Czytaj także: Erdogan zagroził Grecji atakiem rakietowym na Ateny

dailysabah.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz