Francja zamierza wspólnie z Turcją i Grecją ewakuować ludność cywilną z oblężonego przez rosyjskie wojska Mariupola.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że we współpracy z Grecją i Turcją zamierza przeprowadzić „wyjątkową operację humanitarną” w Mariupolu – napisał w piątek ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na Le Figaro.

„Zamierzamy rozpocząć operację humanitarną z Grecją i Turcją, aby ewakuować wszystkich, którzy chcą opuścić Mariupol. Wszystko organizujemy w najlepszych możliwych warunkach. W tym ponad 400-tysięcznym mieście jeszcze 150 tysięcy osób żyje w katastrofalnych warunkach” — powiedział Macron.

Francuski prezydent przekazał, że w sprawie operacji jest w kontakcie z ukraińskimi władzami, w tym z prezydentem Zełenskim oraz merem Mariupola. W najbliższych dniach ma dojść w tej sprawie do rozmów z rosyjskimi władzami. “W ciągu 48 godzin będę rozmawiał z Władimirem Putinem, aby doprecyzować szczegóły” – mówił Macron w piątek.

Portal Politico podaje, że premier Grecji Kyriakos Mitsotakis potwierdził w piątek, że operacja w Mariupolu jest przedmiotem dyskusji. Dodawał, że to ukraińskie miasto, w którym mieszka duża mniejszość grecka, „jest poddawane bezprecedensowemu rosyjskiemu atakowi, który niestety nie czyni rozróżnienia między wojskami ukraińskimi a cywilami”.

Rosyjskie wojska zamknęły pierścień okrążenia wokół leżącego nad Morzem Azowskim Mariupola na początku marca. W mieście bronionym m.in. przez pułk “Azow” trwają zaciekłe uliczne walki. W opublikowanym w nocy z czwartku na piątek komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy przyznano, że Rosjanie osiągnęli znaczący cel na południu Ukrainy – uzyskanie korytarza lądowego pomiędzy obwodem rostowskim a Krymem. Ponadto, na południowym-wschodzie, „na kierunku donieckim”, siły rosyjskie utrzymują zdobyte rubieże. Zaznaczono, że główne wysiłki Rosji koncentrują się na zdobyciu miast Popasna, Rubiżne i Mariupol, ale na razie bez powodzenia.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / politico.eu

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply