Wedle badań, którym przyjrzeli się dziennikarze The Guardian, globalne banki “walczą” z kryzysem klimatycznym inwestując biliony w paliwa kopalne. Ekonomiści największego z nich ostrzegali w zeszłym miesiącu, że kryzys klimatyczny zagraża przetrwaniu ludzkości.

Analiza poczynań 35 wiodących banków inwestycyjnych wskazuje, że zaiwestowały one ponad 2,66 bilionów dolarów w przemysł paliw kopalnych od czasu zawarcia porozumienia paryskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Ocieplenie nas uratuje? Naukowcy udowodnili związek między temperaturą a występowaniem koronawirusa

Porozumienie paryskie zawarte zostało 12 grudnia 2015 roku. Ustanowiony w nim zasady ochrony klimatu po 2020 roku. Głównym założeniem porozumienia było określenie działań prowadzących do ograniczenia globalnego ocieplenia do wysokości znacznie poniżej 2˚C, m.in. poprzez globalne ograniczenie emisji CO2. Porozumienie weszło w życie 4 listopada 2016 roku.

Amerykański bank JP Morgan Chase, którego ekonomiści ostrzegali w zeszłym miesiącu, że kryzys klimatyczny zagraża przetrwaniu ludzkości, był największym podmiotem finansującym paliwa kopalne w ciągu czterech lat od zawarcia umowy. Zainwestował on ponad 250 miliardów dolarów w wydobycie ropy, gazu i węgla.

Źródło: Banking on Climate Change 2020 report

Wedle analizy finansowanie  najagresywniej rozwijających się firm wydobywczych wzrosło tylko w ubiegłym roku o 40%.

Analiza stworzona została przez koalicję amerykańskich organizacji zajmujących się ochroną klimatu, światło dzienne ujrzała w połowie marca. Dokument nosi nazwę  Banking on Climate Change 2020 report.

W przeciągu ostatnich miesięcy wiele banków inwestycyjnych ogłosiło ograniczenia finansowania wydobycia paliw kopalnych, ale praktyka biznesowa wciąż wygląda inaczej.

CZYTAJ TAKŻE: Ekonomiczne konsekwencje koronawirusa mogą być poważniejsze niż sądzili najwięksi pesymiści

Amerykańskie banki JP Morgan Chase, Wells Fargo, Citi i Bank of America odpowiadają za ok. jedną trzecią wszystkich środków od instytucji finansowych przeznaczonych na wydobycie paliw kopalnych.

Duże banki w przeciągu czterech lat od porozumienia paryskiego zwiększyły swoje nakłady na ten cel. Zainteresowaniem cieszyły się głównie firmy mające dostęp do arktycznych zasobów ropy i gazu.

Źródło: Banking on Climate Change 2020 report

Alison Kirsch, odpowiedzialna za analizę, powiedziała: Dane pokazują, że globalne banki nie tylko zwiększają finansowanie paliw kopalnych ogółem, ale także zwiększają fundusze dla firm najbardziej odpowiedzialnych za ekspansję w tym kierunku.

Kresy.pl / The Guardian 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply