Menu konferencji klimatycznej ONZ w Katowicach nie spodobało się kilku organizacjom ds. ochrony środowiska. – podał we wtorek Bloomberg. Jest w nim „za dużo” mięsa i nabiału, wyprodukowanie których wiązało się ze zwiększoną emisją gazów cieplarnianych.

Organizacje takie jak Center for Biological Diversity, Farm Forward czy Brighter Green zauważyły, że delegaci na szczyt klimatyczny w Katowicach są raczeni takimi potrawami jak cheesburgery, gnocchi z parmezanem i szynką parmeńską oraz wołowina z wędzonym boczkiem. Według nich taka żywność jest nieekologiczna, ponieważ jej produkcja wiąże się z dużą emisją gazów, które ich zdaniem odpowiadają za ocieplenie klimatu. Wyliczyli nawet, że żywność na konferencji kosztowała środowisko tyle samo co spalenie 500 tys. galonów benzyny.

„Oferowane menu wydaje się całkowicie ignorować klimat” – uważa Fabrice DeClerck, dyrektor ds. nauki w organizacji EAT. „Obciążone mięsem menu jest obrazą dla pracy konferencji” – stwierdziła Stephanie Feldstein z Centre for Biological Diversity. Jej zdaniem jeśli uczestnicy konferencji chcą rzeczywiście ochronić klimat, powinni zacząć robić to od swojego talerza.

Według ONZ 14,5 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych wiąże się z produkcją mięsa.

Zastrzeżenia działaczy skomentował w mediach społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. „Karmić tych ekologów-malkontentów kukurydzą i różnymi warzywami, ale surowymi, aby przy gotowaniu lub smażeniu nie wytwarzać CO 2. Do tego kwaśne mleko i woda spod ogórków. Od razu im się polepszy”. – napisał duchowny.

Szczyt klimatyczny COP24 (Conference of the Parties) w Katowicach to 24. sesja konferencji stron ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie klimatu. Na konferencjach tych negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Oficjalnie zainaugurowana w poniedziałek konferencja i imprezy towarzyszące potrwają do 14 grudnia. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu uczestniczyć będzie ok. 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Szwedzcy badacze: Rezygnacja z posiadania dzieci dobrze wpływa na klimat

Kresy.pl / Onet / cop24.katowice.eu

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Szkoda, że ta lewacka trzoda nie wyliczyła przy okazji, ile kosztowała sama podróż uczestników tego spędu, na którym wszyscy będą się głowić w pocie czoła przez kilkanaście dni, jak tu upierdolić polskie górnictwo. W tym szczególnym (jeszcze) dniu, w tzw. polskim radio – które włączone nawet w dowolnym momencie nie ustaje w antypolskiej kampanii – nie brakowało „dochtorów” piejących na tą nutę.