Szef KPRM: rząd mniejszościowy i przyspieszone wybory to dziś realna opcja

Zdaniem szefa Kancelarii Premiera, Michała Dworczyka, w obecnej sytuacji politycznej rząd mniejszościowy to „realna opcja”, zależna od kierownictwa PiS. Zaznaczył, że taki rząd nie przetrwałby do końca kadencji, co najpewniej oznaczałoby przyspieszone wybory.

W piątek rano szef Kancelarii Premiera, minister Michał Dworczyk komentował w radiowej Trójce sytuację polityczną w Polsce w związku ze sposobem procedowania i przyjęcia przez Sejm forsowanej przez PiS i Jarosława Kaczyńskiego „Piątki dla zwierząt”.

– W tej chwili rozmów koalicyjnych nie ma. Kierownictwo polityczne PiS podejmie decyzje co do przyszłości naszej formacji, formacji Zjednoczona Prawica – mówił szef KPRM. – My oczywiście chcielibyśmy, aby Zjednoczona Prawica miała cały czas większość w Sejmie, aby była odpowiedzialna za tworzenie rządu, natomiast postępowanie naszych koalicjantów doprowadziło do takiej właśnie sytuacji, gdzie nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie, czy jest większość, czy jest koalicja.

Dworczyk przypomniał, że w Polsce były już sytuacje, w których funkcjonowały rządy mniejszościowe. Przyznał, że nie do końca było to dobre rozwiązanie, ale zaznaczył, że takie rządy potrafiły funkcjonować miesiącami, a nawet latami.

– Trzeba jasno powiedzieć – dzisiaj rząd mniejszościowy to jest jedna z opcji, realna opcja. Czy do tego dojdzie, zależy od kierownictwa PiS. Natomiast trzeba też jasno powiedzieć: taki rząd mniejszościowy nie ma szans funkcjonować do końca kadencji, więc najprawdopodobniej wiązałoby się to ze skróceniem kadencji i przyspieszonymi wyborami – ocenił szef KPRM.

Zdaniem Dworczyka, konsekwencje dla posłów PiS, którzy głosowali przeciwko noweli, są oczywiste. Przypomniał, że Jarosław Kaczyński jasno powiedział, że w głosowaniu nad tym projektem obowiązuje dyscyplina. – Przedstawiona została perspektywa konsekwencji, czyli zawieszenie w prawach członka klubu PiS – powiedział Dworczyk. Dodał, że dotyczy to także ministra rolnictwa, Jana K. Ardanowskiego.

Michał Dworczyk mówił też o złamaniu ustaleń wewnątrz Zjednoczonej Prawicy w kwestii tzw. ustawy covidowej i przeważeniu „partykularyzmu” u koalicjantów, głównie z Solidarnej Polski. Jego zdaniem, przyjęcie tych przepisów miało być kwestią „przyzwoitości” względem urzędników państwowych, którzy w szczycie pandemii koronawirusa „byli na pierwszej linii frontu” i musieli podejmować trudne decyzje. Zdaniem szefa KPRM, postępowanie koalicjantów doprowadziło do obecnej sytuacji politycznej w Polsce, gdy „nie wiemy, czy mamy koalicję w Sejmie i mamy perspektywę rządu mniejszościowego i wcześniejszych wyborów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, szef klubu PiS, Ryszard Terlecki, komentując sprawy związane z procedowaniem i przyjęciem przez Sejm tzw. Piątki dla zwierząt powiedział, że „sytuacja jest taka, że koalicja praktycznie nie istnieje”. Powiedział też, że posłowie tej partii, którzy głosowali przeciwko ustawie, poniosą konsekwencje: – Dzisiaj zostaną zawieszeni w prawach członków partii

Wcześniej informowaliśmy, że na antenie RMF FM poseł Marek Suski z PiS powiedział, że w związku z wynikami głosowań ws. „Piątki dla zwierząt” koalicji rządzącej „już od wczoraj nie ma”, rozmowy koalicyjne nie są planowane, a PiS jest gotów na rząd mniejszościowy. Zapowiedział też, że nieposłuszni posłowie zostaną najpewniej wykluczeni z partii, i sugerował, że ministrowie z Solidarnej Polski i Porozumienia w zasadzie mogą zacząć się pakować.

– To nie jest koniec świata, a koniec koalicji i prawdopodobnie rząd mniejszościowy – mówił Suski. – Uważam, że nasi byli koalicjanci powinni pakować już biurka – dodał. Jego zdaniem rząd mniejszościowy mógłby się obecnie w Polsce utrzymać, ale przyznał, że nie byłoby to łatwe. – Na dziś, po dzisiejszych głosowaniach, jesteśmy zdecydowani na rząd mniejszościowy – zaznaczył.

Jak informowaliśmy, w nocy z czwartku na piątek po bardzo szybkim procedowaniu Sejm przyjął „Piątkę dla zwierząt”, czyli projekt wprowadzający zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego. Projekt był forsowany przez lidera PiS, Jarosława Kaczyńskiego i prominentnych polityków tej partii, a także młodzieżówkę partyjną oraz media sympatyzujące z rządem. Za przyjęciem ustawy głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. 11 parlamentarzystów nie wzięło udziału w głosowaniu. Nowela została przyjęta dzięki poparciu KO i Lewicy. Przeciwko była Konfederacja oraz blisko 40 posłów klubu PiS, w tym wszyscy z Solidarnej Polski. Ustawy nie poparło łącznie 5 posłów KO oraz aż 53 posłów klubu PiS obecnych na sali (38 przeciw, 15 się wstrzymało).

Przeczytaj więcej: „Piątka dla zwierząt” przyjęta przez Sejm. Przeciw m.in. Konfederacja i ponad 50 posłów klubu PiS

Czytaj także: „Piątką dla zwierząt” w Sejmie. Burzliwe obrady, nocne prace i opór w klubie PiS

Przypomnijmy, że projektu nie poparli politycy partii satelickich względem PiS. Przeciwko uchwaleniu noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski, w tym m.in. Tadeusz Cymański, Sebastian Kaleta, Zbigniew Ziobro i Michał Woś. Z Porozumienia Jarosława Gowina przeciwko ustawie zagłosowali Andrzej Sośnierz i Mieczysław Baszko, a 15 innych, w tym Gowin, wstrzymało się od głosu. Za projektem zagłosowała wicepremier i minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz. Przeciwko „Piątce dla zwierząt” zagłosowali też niektórzy posłowie PiS, w tym m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i wiceszef klubu Lech Kołakowski oraz niegdysiejsi posłowie K’15: Anna Maria Siarkowska, Norbert Kaczmarczyk i Tomasz Rzymkowski.

Wcześniej informowaliśmy, że po czwartkowym posiedzeniu klubu PiS jego szef Ryszard Terlecki powiedział, że Jarosław Kaczyński zagroził posłom PiS, iż niesubordynacja podczas najbliższych głosowań będzie groziła zawieszeniem w prawach członka partii i utratą wszelkich stanowisk. Terlecki ujawnił także, że wstrzymane zostają negocjacje z Solidarną Polską i Porozumieniem na temat rekonstrukcji rządu. Podczas posiedzenia klubu Kaczyński miał stwierdzić, że nie mają one sensu, skoro „dotychczasowi koalicjanci występują z innym programem, z innymi pomysłami, z innymi wskazaniami do głosowań”. W posiedzeniu klubu nie uczestniczyli politycy Solidarnej Polski i Porozumienia.

Przeczytaj: Trzeszczy w koalicji rządowej. PiS wycofuje projekt „Bezkarność Plus” i stawia ultimatum

– Każdy wariant jest w tej chwili możliwy. I rząd mniejszościowy, i przyspieszone wybory. Każdy, kto obserwuje scenę polityczną wie, że takie sytuacje mają miejsce na świecie. W Polsce od kilku lat mamy stabilną sytuację. Szkoda, że nasi partnerzy spowodowali, że ona uległa zmianie – powiedział z kolei na antenie Polsat News rzecznik rządu, Piotr Müller.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza przede wszystkim zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności. Ponadto, wykluczono cyrki z listy podmiotów mogących sprowadzać zwierzęta z zagranicy, a ponadto ma zostać utworzona Rada ds. zwierząt przy ministrze właściwym ds. administracji publicznej, z udziałem m.in. przedstawicieli stowarzyszeń ochrony zwierząt. Organ ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt.

Zobacz także: Jonny Daniels broni uboju rytualnego

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra (12 miesięcy) zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały (6 miesięcy).

Przyjęcie noweli zdecydowanie skrytykowali posłowie Konfederacji, a także przedstawiciele branży futrzarskiej oraz hodowców i rolników, m.in. AgroUnia. Zwracali uwagę, że konsekwencje likwidacji branży futrzarskiej dotkną szeregu innych sektorów gospodarki, m.in. przetwórstwa mięsa, hodowli i przetwórstwa ryb, czy produkcji pasz.

PR3/ polskieradio.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    PiS sprzymierzyło się z czerwoną i tęczowa zarazą by niszczyć polską wieś, podobnie czynili to komuniści za czasów PRL, nawet podobne argumenty: komuniści prześladowali kułaków tzn. w ich mniemaniu bogatych chłopów a teraz “bogate lobby futrzarskie”. Ciekawe że jak bogate to musi być niedobre? Jeżeli będą wybory to PiS moze stracić władzę, tak jak wówczas gdy razem z GW, PO i PSL niszczył Leppera i Giertycha, doprowadził do wyborów i przegrał a w rezultacie skończyło się to tragedią smoleńską. Jak PiS przegra wybory to Kaczyński będzie z rozpaczą obserwował jak lewica, w tym obrońcy zwierząt, zaczną swoje urzedowanie od demolowania pomników Jego brata