Unijne przepisy mogą zablokować rezygnację Polski ze zmiany czasu

Radio ZET podało, że unijne przepisy zakładają, że potencjalną rezygnację ze zmiany czasu mogą przeprowadzić jedynie wszystkie kraje Unii jednocześnie.

Rząd Beaty Szydło przygotowuje obecnie stanowisko w związku z projektem PSL, na temat możliwości wprowadzenia w Polsce na stałe czasu letniego i zakończenia zmian czasu dwa razy do roku. Projekt zyskał jednogłośne poparcie w komisji spraw wewnętrznych i administracji, a zdaniem posłów PSL za opowiadają się posłowie ze wszystkich ugrupowań w sejmie.

Radio ZET podało, jednak, że na przeszkodzie w wycofaniu się ze zmiany czasu stoją unijne przepisy, które określają czas letni w całej Unii oraz wykluczają możliwość zmiany prawa w tym zakresie tylko przez jeden z krajów UE.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec ze zmianą czasu w Polsce? – wszystkie ugrupowania za

Chodzi o dyrektywę z 19 stycznia 2001 roku, która rozporządza początek i koniec czasu letniego w całej Unii Europejskiej. W 2014 roku Komisja Europejska zleciła analizę. Wynika jej, że zharmonizowany czas i jego zmiany we wszystkich krajach UE są niezbędne z powodu wspólnego rynku.

W analizie można przeczytać: Gdyby któryś z krajów zdecydował się nie zmieniać czasu z letniego na zimowy i odwrotnie – spowodowałoby to niedogodności i zakłócenia dla obywateli i przedsiębiorstw.

Kresy.pl / radiozet.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply