Wydłużają się kolejki do lekarzy

Najdłużej czekamy na wizytę u lekarzy takich specjalności jak ortopeda i stomatolog.

Według raportu fundacji Watch Health Care, która od 2012 roku monitoruje długość kolejek do lekarzy, po raz pierwszy w historii średni czas oczekiwania na uzyskanie dostępu do świadczenia medycznego przekroczył 3,1 miesiąca. – informuje Gazeta Prawna.

Jak pisze gazeta, przez ostatnie 3 lata długość oczekiwania w kolejkach do lekarzy wahała się w granicach 2,9-3 miesiące. Teraz wydłużyła się i wynosi dokładnie 12,4 tygodnia.

Według raportu wydłużyły się kolejki do neurologów, chirurgów plastycznych, neurochirurgów i alergologów. Także wykonywanie badań diagnostycznych trwa dłużej. Znacznie krócej natomiast czekamy na wizytę u chirurga naczyniowego, gastroenterologia, geriatry, ortopedy, rehabilitanta medycznego i reumatologa. W mniejszym stopniu skróciły się kolejki do angiologia, chirurga ogólnego, pulmonologa, kardiochirurga, pediatry, psychiatry i urologa dziecięcego.

Najgorsza sytuacja panuje w przypadku ortopedii i traumatologii narządu ruchu – aby dostać się do lekarza tej specjalności, trzeba czekać przeciętnie 9,5 miesiąca. Długo czeka się także do stomatologa – 7,8 miesiąca i angiologa – 6,9 miesiąca. Najszybciej, co zrozumiałe, dostają się do neonatologa małe dzieci – czas oczekiwania wynosi tu 2,8 tygodnia. Poniżej miesiąca czeka się na usługi medyczne w dziedzinie radioterapii onkologicznej, medycy paliatywnej, chorób płuc, psychiatrii oraz w położnictwie i ginekologii.

Jak pisze Gazeta Prawna, powodem wydłużających się kolejek do lekarzy jest mała ich liczba oraz niewystarczające nakłady na ochronę zdrowia. Ponadto zakłady opieki medycznej nierzadko nie potrafią sprawnie obsługiwać oczekujących, na przykład poprzez kontakt telefoniczny.

Przypomnijmy, że według wyników badań szwedzkiej firmy Health Consumer Powerhouse Ltd. z 2016 roku jakość publicznej służby zdrowia w Polsce plasuje się na przedostatnim miejscu wśród badanych krajów Europy. Gorszą opiekę medyczną zapewnia jedynie Czarnogóra. Polska fatalnie wypadła w kategorii dostępności do lekarzy. Godny poziom oferujemy jedynie w przypadku lekarzy rodzinnych, zaś sytuacja wygląda fatalnie w przypadku specjalistów. Twórcy badania mocno skrytykowali Polskę m.in. za czas oczekiwania na skomplikowane operacje, leczenie nowotworów, liczbę operacji usunięcia zaćmy, jakość opieki geriatrycznej oraz walkę z nałogami. Zwrócono także uwagę na duży problem, jakim są „nieformalne opłaty dla lekarzy”.

Kresy.pl / Gazeta Prawna

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply