Przedstawiciele PiS tłumacząc swą niechęć do inicjatywy Steve’a Bannona podkreślają, że nie są antysystemowi, a ponadto są zwolennikami członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. strategii politycznej i były szef portalu „Breibart News” Steve Bannon sondował PiS pod kątem wspólnego budowania „paneuropejskiej platformy populistycznej do rozmontowania UE”. Według gazety, partia Jarosława Kaczyńskiego odrzuca te pomysły.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

– To nie jest oferta dla nas – powiedział w rozmowie z DGP europoseł PIS Karol Karski. – Z wspieranym przez Rosję Zjednoczeniem Narodowym [partią Marine Le Pen – red.] nam nie po drodze, Alternatywę dla Niemiec sami wyrzucaliśmy z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– My nie jesteśmy antysystemowi. Jesteśmy za członkostwem w UE, choć dążymy do tego, by działała lepiej – podkreśla Karski. Europoseł PiS dodał, że „to oferta antysystemowa, dla tych którzy chcą rozbić Unię”.

Jak informowaliśmy wcześniej, Bannon planuje założyć w Brukseli fundację – think tank w celu wspierania europejskiej „antyestablishmentowej” prawicy podczas kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Napisał o tym w niedzielę portal Politico powołując się na wywiad udzielony przez Bannona portalowi Daily Beast. Były współpracownik Trumpa, odpowiedzialny za jego sukces wyborczy, powiedział, że chce zjednoczyć prawą stronę politycznego spektrum. Według Frankfurter Allgemeine Zeitung celem Bannona jest, by koalicja prawicowych, eurosceptycznych ugrupowań zdobyła 1/3 miejsc w Europarlamencie.

Organizacja Bannona ma nazywać się Ruch (Movement) i pełnić rolę think-tanku dostarczającego sondaży, analiz i pomocy w komunikacji. Jej siedziba ma znajdować się Brukseli i początkowo liczyć tylko kilku pełnoetatowych pracowników.

„Wszyscy są zgodni, że przyszły maj [wybory do PE – red.] jest niezwykle ważny, że jest to pierwsze prawdziwe kontynentalne starcie pomiędzy populizmem a partią Davos”- powiedział Bannon w wywiadzie. „Prawicowy populistyczny nacjonalizm jest tym, co nastanie. On będzie rządzić” – uważa Bannon. „Będziecie mieć poszczególne państwa narodowe ze swoją tożsamością, własnymi granicami.”

Przeczytaj: Bannon poprowadzi europejską prawicę do zwycięstwa?

DGP / forsal.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz