Jacek Czaputowicz podziela opinię, że polska dyplomacja wymaga pilnych zmian.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz goszcząc w piątek w radiu Wnet powiedział, że polska dyplomacja potrzebuje pilnych reform i zapowiedział podjęcie działań zmierzających w tym kierunku.

Szefowi polskiej dyplomacji przypomniano w radiu Wnet słowa Jarosława Kaczyńskiego, który w lipcu 2017 roku mówił ówczesnemu ministrowi spraw zagranicznych Witoldowi Waszczykowskiemu o konieczności uchwalenia ustawy o służbie zagranicznej po to, aby pozbyć się byłych funkcjonariuszy i współpracowników komunistycznej bezpieki z MSZ. „…złogów jest tam u pana dużo i trzeba zmieniać” – mówił Kaczyński do Waszczykowskiego.

Czaputowicz zgodził się z diagnozą prezesa PiS i potwierdził, że „struktura zatrudnienia [w resorcie] nie jest właściwa”.

Z perspektywy zarządzania zasobami ludzkimi, to nie wygląda dobrze, mam rozeznanie, jak funkcjonuje resort i wymaga [on] zdecydowanych zmian i tu się absolutnie zgadzam. – mówił Czaputowicz nie ukrywając, że dotyczy to także „zmiany osób”. W jego opinii „polska służba zagraniczna i polska dyplomacja wymaga pilnych reform”, dlatego zapowiedział, że wkrótce zaproponuje „pewne rozwiązania” w ramach obowiązującego prawa. Szef polskiej dyplomacji przyznawał, że zmiany w MSZ przychodzą z trudnością z powodu obowiązującej ustawy o służbie zagranicznej.

Jak pisze PAP, Sejm pracuje obecnie nad projektem nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, który zakłada, że funkcjonariusze i współpracownicy aparatu bezpieczeństwa z czasów PRL nie będą mogli pracować w MSZ i zostaną z niego zwolnieni w ciągu 30 dni. W projekcie przewidziano także zwolnienie innych członków służby zagranicznej w ciągu pół roku, chyba że w tym czasie zostaną im zaproponowane nowe warunki zatrudnienia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy szef MSZ zrobi czystkę wśród dyplomatów szkolonych w Moskwie?

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz