Zdaniem naukowców uniwersalna szczepionka, która może być skuteczna przeciwko wszystkim wariantom Covid-19, mogłaby zostać opracowana w ciągu roku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham i współpracującej z nim firmy Scancell opracowują “uniwersalną” szczepionkę przeciw COVID-19, która położyłaby kres potrzebie ciągłego dostosowywania istniejących szczepionek w miarę mutowania wirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Sceptyczni wobec szczepień i obostrzeń lekarze wzywani do złożenia wyjaśnień. Ordo Iuris reaguje

Obecnie stosowane szczepionki, w tym firm Pfizer/BioNTech i AstraZeneca, celują w białko kolca wirusa, ale ich skuteczność może spadać pod wpływem dalszych mutacji tego elementu wirusa. Już teraz AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki stwierdziły, że ich szczepionka zapewnia jedynie ograniczoną ochronę przed chorobą wywoływaną przez południowoafrykańską odmianę Covid-19.

Nowe uniwersalne szczepionki mają być ukierunkowane na białka znajdujące się w rdzeniu wirusa, które są znacznie mniej podatne na mutacje, co oznacza, że takie preparaty będą chronić przed wszystkimi obecnymi wariantami i teoretycznie będą miały większą trwałość.

Szczepionka z Nottingham może być również stosunkowo prosta w produkcji i nie musiałaby być przechowywana w bardzo niskich temperaturach.

CZYTAJ TAKŻE: Szwecja: odkryto grupę krytykującą w międzynarodowych mediach szwedzką strategię walki z pandemią

Obecnie kandydat na szczepionkę potrzebuje dużego partnera farmaceutycznego i setek milionów funtów, aby przejść przez proces badań klinicznych. Jeżeli takie wsparcie się pojawi opracowanie szczepionki będzie możliwe w ciągu roku.

„Myślę, że pandemia będzie trwać jeszcze przez dwa lub trzy lata z powodu podaży, ponieważ nie będą w stanie zaszczepić krajów rozwijających się. W tym czasie wirus będzie mutował” – powiedział główny dyrektor medyczny Scancell, dr Gillies O’Bryan-Tear.

Jak pisze “Daily Telegraph”, nad podobnymi szczepionkami pracuje także kilka innych firm biotechnologicznych, w tym myNEO w Belgii i Osivax we Francji. Ta ostatnia właśnie zakończyła II fazę badań klinicznych nad uniwersalną szczepionką przeciwko grypie, która również jest skierowana przeciwko białku N. Firma myNEO z kolei tworzy modele oceniające, które części wirusa mogą pozostać stabilne najdłużej, co pozwoli na maksymalne wydłużenie czasu działania szczepionki.

Kresy.pl / telegraph.co.uk

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply