Talibowie odrzucili w piątek propozycję zawieszenia broni – przekazuje Agencja Prasowa Reuters. Afgański rząd zaproponował zawieszenie na czas Ramadanu, świętego dla muzułmanów miesiąca.

Rząd Afganistanu zaproponował Talibom zawieszenie broni na okres Ramadanu – przekazał w piątek Reuters. Taliban odrzucił jednak prośbę. Rząd w tym czasie chciał skupić się na walce z pandemią koronawirusa.

Zobacz też: Spór o prezydenturę w Afganistanie – dwóch kandydatów uważa się za zwycięzców

W lutym Stany Zjednoczone i Taliban podpisały umowę na mocy której wojska amerykańskie rozpoczęły wycofywanie się z Afganistanu. Umowa jednak nie zawierała punktu dotyczącego zawieszenia broni między rządem Afganistanu i Talibami.

Przedstawiciel Talibów Suhail Shaheen przekazywał, że zawieszenie broni będzie możliwe dopiero wtedy gdy proces zaprowadzania pokoju zostanie zakończony. Dopóki to się nie stanie Taliban nie złoży broni.

  Zdaniem Talibów proszenie o zawieszenie w tym momencie jest „nieracjonalne i nieszczere”

Zobacz też: Reuters: W tym tygodniu nastąpi pierwsza wymiana jeńców pomiędzy rządem Afganistanu i talibami

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani wezwał w czwartek do zawieszenia broni na czas Ramadanu i skupienie się na pracy w kontrolowaniu pandemii koronawirusa. Do tej pory w kraju zdiagnozowano 1300 przypadków wirusa, ale eksperci wskazują, że liczba może być znacznie wyższa. Ich wykrycie jest utrudniane przez niski poziom medycyny i trwające walki.

Przedstawiciel NATO porozumiał się w piątek z Talibami i apelował o zawieszenie broni. „Obecny poziom agresji spowodowanej działaniami Talibów jest nieakceptowalny” – przekazywał później w raporcie.

Tylko w tym tygodniu z powodu walk wewnątrz Afganistanu zginęło kilkudziesięciu obywateli tego kraju.

Zobacz też: Sekretarz Obrony USA: Rozpoczynamy wycofywanie naszych wojsk z Afganistanu

Kresy.pl/Reuters

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz