Prezydent Litwy Gitanas Nausėda odbył w czwartek rozmowę wideo z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Była to pierwsza rozmowa przywódców obu krajów od 10 lat.

Jak podała służba prasowa białoruskiego prezydenta, rozmowa odbyła się z inicjatywy strony litewskiej. Z komunikatu litewskiego pałacu prezydenckiego wynika, że rozmowa odbyła się w ramach przygotowań do czerwcowego szczytu Partnerstwa Wschodniego. Do czerwca Gitanas Nausėda ma zamiar odbyć rozmowy z prezydentami wszystkich krajów tej inicjatywy.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Prezydenci Litwy i Białorusi omówili największe aktualne wyzwanie – pandemię COVID-19 i wymienili poglądy na temat podjętych środków zapobiegawczych w obu krajach. Nausėda zaproponował Białorusi pomoc humanitarną w zakresie dostaw środków medycznych i sprzętu. Zwrócił też uwagę na potrzebę zabezpieczenia tranzytu towarów między oboma krajami.

Tematem rozmowy była również budowa białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu tuż przy granicy z Litwą. Nausėda podkreślił, że Litwa „nie zgodziła się na jej lokalizację” i przypomniał o obawach dotyczących bezpieczeństwa elektrowni. Prezydenci omówili możliwość umożliwienia ekspertom UE oceny implementacji stress-testów wymaganych przed uruchomieniem elektrowni.

W trakcie rozmowy litewski prezydent zwrócił uwagę, że budowa obiektu w Ostrowcu jest finansowana z kredytu przyznanego przez Rosję, który Białoruś będzie musiała spłacić i z tego powodu wyraził opinię, że elektrownia będzie „obciążeniem dla białoruskiej gospodarki”. Według niego „prawdziwa dywersyfikacja” w energetyce powinna polegać na zmniejszeniu zależności Białorusi od rosyjskich zasobów i infrastruktury.

Jak podała strona białoruska, prezydent Litwy podniósł kwestię zwiększenia dostaw towarów i ładunków na Białoruś z wykorzystaniem portu w Kłajpedzie.

Oprócz spraw gospodarczych prezydenci omówili kwestie kultury, edukacji i praw człowieka. „Litwa będzie nadal chronić dziedzictwo historyczne i kulturowe Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nasza wspólna przeszłość historyczna w Wielkim Księstwie Litewskim przyczyni się nie tylko do zacieśnienia stosunków dwustronnych, ale także do rozwoju więzi międzyludzkich między naszymi narodami” – napisano w litewskim komunikacie o wideokonferencji.

Jak podaje IAR, była to pierwsza rozmowa przywódców Litwy i Białorusi od 10 lat. Do poprzedniej doszło w 2010 roku, gdy prezydent Białorusi złożył wizytę na Litwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko do prezydenta Litwy: zajmij się swoim wirusem

Kresy.pl / president.gov.by / lrp.lt

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz