Według portalu Politico amerykańskie służby specjalne badają możliwość użycia koronawirusa przeciwko celom w USA.

Pentagon i amerykański wywiad coraz bardziej intensywnie badają możliwość wykorzystania koronawirusa SARS-CoV-2 jako broni biologicznej przez wrogów USA – twierdzi portal Politico powołując się na trzy osoby zorientowane w tej sprawie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Nie oznacza to, że amerykańskie służby podejrzewają, że koronawirus powstał jako broń biologiczna. Pochodzenie wirusa wciąż jest badane, ale przecieki mówią, że obecnie nie ma twardych dowodów na to, że został on stworzony w chińskim laboratorium.

Jednak rzecznik Pentagonu ppłk Mike Andrews potwierdził, że program obrony chemicznej i biologicznej departamentu obrony (Chemical and Biological Defense Program, CBDP) wspiera amerykańskie agencje ochrony zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Obejmuje to ponad 150 milionów dolarów z CBDP na diagnostykę, szczepionki, środki terapeutyczne i zdolności modelowania.

Jak pisze Politico, nie jest jasne, czy amerykański wywiad uzyskał jakieś dane wywiadowcze wskazujące na podwyższone zagrożenie wykorzystania koronawirusa jako broń biologiczną. Jednak byli pracownicy Pentagonu, z którymi rozmawiał portal, mówili, że takie skoordynowane działania zazwyczaj są wdrażane dla każdego potencjalnego czynnika zagrożenia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jako przykład niebezpieczeństwa wiążącego się z koronawirusem w artykule wskazano wybuch epidemii na lotniskowcu USS Theodore Roosevelt, który doprowadził do wysadzenia na ląd 90 proc. jego załogi.

Według jednego z rozmówców Politico wrogie państwo z zaawansowanym programem broni biologicznej może laboratoryjnie ulepszyć cechy koronawirusa. Grupy nie mające takich możliwości mogą wykorzystać ten patogen w naturalnej postaci. Co istotne, do jego rozprzestrzeniania wystarczą takie narzędzia jak butelka z rozpylaczem. Inny były urzędnik zaznaczył jednak, że potencjalny wróg może nie chcieć manipulować przy koronawirusie, ponieważ to pozostawiłoby swoisty „podpis”.

W artykule wskazano, że koronawirus jest bardzo łatwo dostępną bronią z punktu widzenia bioterroryzmu. Przypomniano, że w ubiegłym miesiącu FBI ostrzegało policję, że członkowie radykalnych grup zachęcają się nawzajem do zarażania innych osób koronawirusem, jeśli sami zostaną zarażeni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Politico

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz