Okręt marynarki wojennej USA przepłynął przez Cieśninę Tajwańską w sobotę w godzinach porannych – poinformował tajwański resort obrony. Marynarka USA zaznacza, że odbyło się to „na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.

Marynarka wojenna USA potwierdziła, że był to niszczyciel rakietowy USS Mustin. Siódma Flota Marynarki Wojennej USA podkreśliła w oświadczeniu, że było to rutynowe, zgodne z zasadami prawa międzynarodowego, przepłynięcie.

„Przepłynięcie przez Cieśninę Tajwańską świadczy o zaangażowaniu USA w działania na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych będzie kontynuować przeloty, przepłynięcia i innego rodzaju operacje wszędzie tam, gdzie zezwala na to prawo międzynarodowe” – napisano w komunikacie.

Zobacz też: Tajwan kupuje od USA uzbrojenie za 4,8 mld dol. Przygotowuje się na możliwy atak Chin

Było to dwunaste pojawianie się amerykańskiego okrętu na tych wodach w bieżącym roku. Ostatnie miało miejsce pod koniec listopada. Wówczas USS Barry, inny niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke, wpłynął od północnej strony na wody Cieśniny.

W ostatnich miesiącach także ilość incydentów z udziałem wojska chińskiego na Morzu Południowochińskim zwiększyła się. W październiku tajwański minister obrony Yen Teh-fa przekazał, że samoloty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przekraczały w tym roku Cieśninę Tajwańską z częstotliwością najwyższą od 30 lat.

Zobacz także: Dwa chińskie lotniskowce będą przeprowadzać ćwiczenia w pobliżu Tajwanu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Relacje pomiędzy Chinami i Tajwanem są bardzo napięte. Tajwan nie wykazywał zainteresowania zjednoczeniem się z ChRL. Potępił powtarzające się ćwiczenia wojskowe Chin w pobliżu wyspy i odrzucił chińską ofertę modelu „jednego kraju, dwóch systemów”. ChRL uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję. 

Zobacz także: Reuters: Wysoki rangą urzędnik USA odwiedził Tajwan. Chińskie MSZ protestuje

c7f.navy.mil / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz