Sudan wysłał posiłki wojskowe na granicę z Etiopią po tym, jak poinformował, że jednostka wojskowa została zaatakowana na tym obszarze przez milicję powiązaną z armią etiopską – poinformował w czwartek portal The National News.

Jak poinformował w czwartek The National News, Sudan wysłał posiłki wojskowe na granicę z Etiopią po tym, jak poinformował, że jednostka wojskowa została zaatakowana na tym obszarze przez milicjantów powiązanych z armią etiopską.

Sudan i Etiopia mają długą historię sporów granicznych, które czasami przeradzają się w starcia zbrojne.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wojsko nie podało szczegółów na temat wielkości posiłków wysłanych na granicę, ale prawdopodobnie zwiększy to napięcie, w czasie gdy do Sudanu ciągle napływają uchodźcy z niespokojnego regionu Tigraj w Etiopii.

Napływ uchodźców i ciągłe walki skłoniły siły zbrojne Sudanu do zwiększenia liczebności żołnierzy na granicy z Tigraj, aby powstrzymać Etiopczyków od korzystania z terytorium Sudanu w ramach prowadzenia walk.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, armia sudańska oświadczyła w piątek, że granice z Etiopią są wyraźne i niepodważalne, dodał że „nie oddadzą ani centymetra” terytorium swojego kraju. W oświadczeniu dodano: „Nie jesteśmy podżegaczami wojennymi. Etiopia jest krajem sąsiednim i utrzymujemy z nią dobre stosunki, ale nie oddamy ani centymetra terytorium naszego kraju”. W oświadczeniu kontynuowano: „Granice międzynarodowe z sąsiednim krajem, Etiopią, są oczywiste i niepodważalne. Dlatego stoimy w ostatnim punkcie naszych uznawanych na arenie międzynarodowej granic. Nie będziemy tolerować narzucania kontroli na całym terytorium naszego kraju”.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, w środę siły zbrojne Sudanu ogłosiły, że zostały zaatakowane przez etiopską milicję i wojsko. Do zdarzenia miało dojść w przygranicznym regionie.

„Podczas powrotu naszych sił z przeczesywania obszaru wokół Jabal Abutiour na naszym terytorium, zostały one zaatakowane przez siły etiopskie i milicje na terytorium Sudanu, w wyniku czego stracono żołnierzy i sprzęt” – poinformowała armia, dodając, że atak miał miejsce we wtorek.

Armia sudańska nie podała liczby zabitych żołnierzy. Lokalni mieszkańcy powiedzieli, że posiłki są wysyłane na obszar, który jest częścią miejscowości Fashaqa, gdzie niektórzy etiopscy uchodźcy przedostają się do Sudanu.

Kresy.pl/MiddleEastMonitor/TheNationalNews

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz