Chińska Republika Ludowa nałożyła sankcje na czołowych współpracowników byłego prezydenta USA.

Jak podała w czwartek irańska telewizja PressTV chińskie sankcje zostały nałożone natychmiast po odejściu Donalda Trumpa ze stanowiska prezydenta USA. Objęły łącznie 28 jego współpracowników. Wśród nich jest znany z antychińskiej retoryki i działań były szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

Jak podano w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL sankcje nałożono na tych członków administracji Trumpa, którzy „Zaplanowali, wypromowali i wykonali serię szalonych posunięć, poważnie ingerując w wewnętrzne sprawy Chin, podkopując interesy Chin, urażając Chińczyków i poważnie zakłócając stosunki Chiny-USA”.

PressTV podaje, że poza Pompeo wśród obłożonych sankcjami znaleźli się jego były zastępca ds. Azji Wschodniej i Oceanu Spokojnego David Stilwell, były doradca prezydenta USA ds. handlu Peter Navarro, byli doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien i John Bolton, były sekretarz zdrowia Alex Azar oraz była przedstawicielka USA ONZ Kelly Craft.

Osoby objęte sankcjami oraz członkowie ich najbliższych rodzin będą miały zakaz wjazdu na terytorium ChRL w tym również do Hongkongu i Makau. Zarówno oni, jak i przedsiębiorstwa, których będą właścicielami lub zarządzającymi nie będą mogły robić interesów ze spółkami zarejestrowanymi w Chinach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Donald Trump dokonała radykalnego antychińskiego zwrotu w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Jego administracja nałożyła w 2018 r. wysokie cła na chińską stal i aluminium. Chiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi. W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów. Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportu. Mimo prób unormowania sytuacji w praktyce doszło do wojny celnej między dwoma supermocarstwami.

Administracja Trumpa starała się też wymusić na innych państwa zamknięcie rynków przed chińskimi potentatami technologicznymi takimi jak Huawei. Przeciwko szefowej tej ostatniej Amerykanie rozpoczęli nawet postępowanie karne. Ograniczono też handel z Chińczykami podzespołami wysokich technologii, w tym półprzewodnikami.

presstv.ir/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz