Kanadyjski sąd wypuścił we wtorek z aresztu za kaucją wiceprezes i dyrektor finansową chińskiej firmy Huawei. Po zapłaceniu kaucji w wysokości 10 mln dolarów kanadyjskich Meng Wanzhou będzie na wolności oczekiwać na proces w sprawie jej ekstradycji do USA. – podaje agencja AFP.

Meng, zatrzymana 1. grudnia br. na lotnisku w Vancouver na podstawie amerykańskiego listu gończego z powodu podejrzeń o łamanie antyirańskich sankcji, została także zobowiązana do oddania paszportu i poddania się elektronicznemu nadzorowi.

Warunki zwolnienia za kaucją zostały zaproponowane przez adwokata Chinki. Prawnik Meng argumentował, że nie ma ryzyka jej ucieczki, ponieważ byłoby to kłopotem również dla Chin. Przekonywał także, że za zwolnieniem Meng stoją argumenty natury zdrowotnej. Werdykt sądu został przyjęty z radością przez publiczność, wśród której dominowali zwolennicy uwolnienia wiceszefowej Huawei. Meng będzie mieszkać w Vancouver w luksusowym domu należącym do jej męża.

Początek procesu o ekstradycję wyznaczono na 6. lutego 2019 roku. Jak stwierdza AFP, może on potrwać miesiące a nawet lata, w razie apelacji.

W dniu, w którym Meng Wanzhou wyszła z aresztu, think tank International Crisis Group (ICG) poinformował, że chińskie organy bezpieczeństwa zatrzymały w poniedziałek jego starszego doradcę ds. Północnej i Wschodniej Azji, byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga. Zdaniem byłego ambasadora Kanady w Pekinie Guya Saint-Jacquesa, zatrzymanie nie było przypadkowe i miało związek ze sprawą Meng. Według niego chodziło o wywarcie jak największej presji na Kanadę, by nie wydawała szefowej Huawei amerykańskim władzom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowa Huawei, a zarazem córka założyciela firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego, została zatrzymana 1. grudnia na lotnisku w Vancouver podczas przesiadki na inny samolot. Jest oskarżana o okłamywanie banków w sprawie wykorzystywania ukrytej spółki zależnej dla prowadzenia sprzedaży w Iranie z naruszeniem sankcji USA. Grozi jej za to ponad 30 lat więzienia. Jej zatrzymanie wywołało oburzenie Pekinu, który zagroził Kanadzie i USA poważnymi konsekwencjami.

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz