Albania, Serbia i Macedonia powołują inicjatywę o nazwie “Otwarte Bałkany”. “Otwarte Bałkany składają się z trzech porozumień podpisanych przez Prezydenta Serbii, Premiera Macedonii Północnej oraz Premiera Albanii podczas Forum Gospodarczego dla Współpracy Regionalnej Bałkanów Zachodnich, które odbyło się 29 lipca br. w Skopje” – zwraca uwagę Państwowy Instytut Ekonomiczny (PIE) w wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE” z 12 sierpnia br.

Porozumienia te dotyczą regionalnego współdziałania w zakresie odpowiadania na skutki katastrof naturalnych, umożliwienia swobodnego przepływu pracowników przez granice oraz działań w celu usprawnienia przepływu dóbr między tymi państwami – piszą analitycy PIE. Inicjatywa bywa określana mianem “Mini-Schengen”. Kontrole graniczne między tymi trzema krajami zostaną zniesione od 1 stycznia 2023 roku.

PIE przypomina, że państwa Bałkanów Zachodnich objęte są specjalną polityką Unii Europejskiej mającą na celu ich rozwój gospodarczy, integrację z Unią oraz przygotowanie do akcesji. “Tempo procesu akcesyjnego oraz dotychczasowe porozumienia handlowe okazują się jednak niewystarczające dla Albanii, Serbii i Macedonii Północnej” – zwracają uwagę ekonomiści.

“Powolne działania w kwestii ich akcesji spowodowały chęć utworzenia nowej, własnej inicjatywy, nazwanej „Otwarte Bałkany” (wcześniej mówiono o niej Mini-Schengen). Przywódcy tych państw zaznaczają, że nie oznacza to rezygnacji z dążeń do członkostwa w UE, jednak nie chcą, aby czas oczekiwania na członkostwo był czasem wstrzymania rozwoju ich państw. Nowa inicjatywa ma również wymiar polityczny – może stanowić sposób wywarcia presji na UE dla przyspieszenia procesu akcesyjnego” – piszą analitycy.

Zdaniem ekonomistów Instytutu, porozumienia mogą stanowić impuls do dalszego rozwoju gospodarczego Bałkanów Zachodnich.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Plan dla Bałkanów czy niebezpieczny niewypał?

Eksperci PIE zwracają uwagę, że w połączeniu z bliskością geograficzną są to korzystne warunki do intensyfikacji współpracy Polski z tymi krajami. “W ostatnich latach odnotowano tendencję wzrostową polskiego eksportu do Serbii, Macedonii i Albanii” – zaznaczają.

pie.net.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply