Nowe sankcje UE wobec Rosji w związku z sytuacją wokół Aleksieja Nawalnego zostaną oficjalnie zatwierdzone w przyszłym tygodniu – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej po szczycie UE.

Jak poinformował portal euronews w poniedziałek Rada UE zatwierdziła sankcje wobec Rosji, decyzja ta zostanie sformalizowana w przyszłym tygodniu w ramach reżimu sankcji za łamanie praw człowieka.

Charles Michel powtórzył, że UE potępia wyrok w sprawie Nawalnego i wzywa władze rosyjskie do jego uwolnienia. Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zgodzili się na dalsze sankcje wobec rosyjskich urzędników za uwięzienie kremlowskiego krytyka Aleksieja Nawalnego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Porozumienie zostało osiągnięte w poniedziałek na spotkaniu w Brukseli, gdzie powiedziano, że celem jest czterech rosyjskich urzędników.

Według źródeł dyplomatycznych, czeka ich zamrożenie aktywów i zakazy wjazdu na teren Unii. Sankcje prawdopodobnie wejdą w życie po spotkaniu europejskich przywódców w przyszłym miesiącu.

Środki te są raczej wymierzone w policję i funkcjonariuszy prawnych odpowiedzialnych za „niedopuszczalne traktowanie” opozycjonisty – powiedział przed spotkaniem austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg.

Zobacz też: UE przedłużyła o rok sankcje wobec Białorusi

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że Rosja „dryfuje w kierunku autorytarnego państwa i ucieka z Europy”.

„Ministrowie jednogłośnie zinterpretowali ostatnie działania i reakcje Rosji jako wyraźny sygnał braku zainteresowania współpracą z Unią Europejską” – powiedział, potwierdzając planowane sankcje, ale bez podawania szczegółów.

Będzie to pierwszy raz, kiedy Bruksela zastosuje swój niedawno ustanowiony system sankcji. Mechanizm ten umożliwia 27 państwom członkowskim karanie osób uznanych za odpowiedzialne za łamanie praw człowieka poprzez zamrożenie aktywów i zakazy podróżowania.

Zobacz też: UE może wprowadzić nowe sankcje wobec Rosji

Kresy.pl/Euronews

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz