Nowe sankcje UE wobec Rosji w związku z sytuacją wokół Aleksieja Nawalnego zostaną oficjalnie zatwierdzone w przyszłym tygodniu – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej po szczycie UE.

Jak poinformował portal euronews w poniedziałek Rada UE zatwierdziła sankcje wobec Rosji, decyzja ta zostanie sformalizowana w przyszłym tygodniu w ramach reżimu sankcji za łamanie praw człowieka.

Charles Michel powtórzył, że UE potępia wyrok w sprawie Nawalnego i wzywa władze rosyjskie do jego uwolnienia. Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zgodzili się na dalsze sankcje wobec rosyjskich urzędników za uwięzienie kremlowskiego krytyka Aleksieja Nawalnego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4549.49 PLN    (20.67%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Porozumienie zostało osiągnięte w poniedziałek na spotkaniu w Brukseli, gdzie powiedziano, że celem jest czterech rosyjskich urzędników.

Według źródeł dyplomatycznych, czeka ich zamrożenie aktywów i zakazy wjazdu na teren Unii. Sankcje prawdopodobnie wejdą w życie po spotkaniu europejskich przywódców w przyszłym miesiącu.

Środki te są raczej wymierzone w policję i funkcjonariuszy prawnych odpowiedzialnych za „niedopuszczalne traktowanie” opozycjonisty – powiedział przed spotkaniem austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg.

Zobacz też: UE przedłużyła o rok sankcje wobec Białorusi

Szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że Rosja „dryfuje w kierunku autorytarnego państwa i ucieka z Europy”.

„Ministrowie jednogłośnie zinterpretowali ostatnie działania i reakcje Rosji jako wyraźny sygnał braku zainteresowania współpracą z Unią Europejską” – powiedział, potwierdzając planowane sankcje, ale bez podawania szczegółów.

Będzie to pierwszy raz, kiedy Bruksela zastosuje swój niedawno ustanowiony system sankcji. Mechanizm ten umożliwia 27 państwom członkowskim karanie osób uznanych za odpowiedzialne za łamanie praw człowieka poprzez zamrożenie aktywów i zakazy podróżowania.

Zobacz też: UE może wprowadzić nowe sankcje wobec Rosji

Kresy.pl/Euronews

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz