Następca tronu Arabii Saudyjskiej, w praktyce już kontrolujący politykę zagraniczną królestwa stwierdził, że jest ono "bliżej" nawiązania stosunków z Izraelem.

Jak powiedział książę Mohammad bin Salman - „Każdego dnia jesteśmy coraz bliżej” – fragment wywiadu dla Fox News zacytowała w czwartek Al Jazeera. Wywiad został przeprowadzony w czasie, gdy administracja prezydenta Joe Bidena kontynuuje wysiłki pośrednictwa w próbie normalizacji relacji między Izraelem o czołowymi arabskimi sojusznikami USA.

Rozmowy normalizacyjne stanowią centralny element złożonych negocjacji, które obejmują także możliwe ustępstwa Izraela na rzecz Palestyńczyków, a także dyskusje na temat amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa i wsparcia rozwoju energetyki jądrowej w Arabii Saudyjskiej.

Przedstawiciele nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu zgodzili się na warunki zawieszenia broni, które zakładają m.in. całkowite rozbrojenie oddziałów miejscowych Ormian. Azerbejdżan ogłosił zwycięstwo.

Informacje o uzgodnieniu zawieszenia broni podają m.in. BBC i Politico, a także źródła prorosyjskie.

Decyzja rządów Polski, Węgier i Słowacji ws. ukraińskiego zboża wywołała krytykę ze strony Niemiec i części unijnych dyplomatów. Zarzucają Polakom wybiórczą solidarność i podważanie jedności UE względem Ukrainy.

Jak pisaliśmy, Komisja Europejska nie przedłużyła wygasającego w piątek embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. W ocenie KE zniknęły zakłócenia na rynkach rolnych w tych państwach. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Warszawa nie podporządkuje się decyzji Brukseli. Później minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym Polska bezterminowo utrzymuje embargo na zboże z Ukrainy. Podobne decyzje podjęły także rządy Węgier i Słowacji.

Prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego zapytano, czy nie obawia się, że traci Polskę jako przyjaciela z powodu sporu o eksport zboża.

W czwartek w Waszyngtonie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, spotkał się z w Białym Domu z prezydentem USA, Joe Bidenem. Przy tej okazji, reporter Polskiego Radia zapytał Zełenskiego, czy nie obawia się, że traci Polskę jako przyjaciela z powodu sporu o eksport zboża.

Straż Graniczna zatrzymała Ukraińca, który wiózł 6 nielegalnych imigrantów, z czego 3 w bagażniku auta. Mężczyzna usłyszał zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

We wtorek funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach i z Wydziału Zabezpieczenia Działań zatrzymali do kontroli drogowej mazdę na polskich tablicach rejestracyjnych. "Auto prowadził 24-letni obywatel Ukrainy, a w środku podróżowało 3 obywateli Iranu. Kiedy funkcjonariusze Straży Granicznej zajrzeli do przestrzeni bagażowej samochodu, odkryli kolejnych 3 obywateli tego kraju" - czytamy w komunikacie SG.

Okazało się, że cudzoziemcy przekroczyli granicę z Litwy do Polski i nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nalegał, aby Donald Trump publicznie podzielił się swoimi planami pokojowymi, jeśli były prezydent USA znajdzie sposób na zakończenie wojny między Ukrainą a Rosją, ale przestrzegł, że jakikolwiek plan pokojowy, w ramach którego Kijów zrzeknie się terytorium, będzie nie do przyjęcia. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%