W sobotę na terytorium Polski z Białorusi próbowało dostać się 44 nielegalnych imigrantów. Według Straży Granicznej cudzoziemcy na Białoruś przylecieli z Rosji. (więcej…)

80-letni Teodoro Obiang Nguema Mbasogo rządzi Gwineą Równikową już ponad połowę swojego życia.

Przewodniczący komisji wyborczej afrykańskiego państwa Faustino Ndong Esono Eyang ogłosił w niedzielę, że zwycięzcą wyborów został dotychczasowy prezydent. Według oficjalnych danych Obiang miał uzyskać 94,9 proc. oddanych głosów. Nie podano nawet konkretnych wyników uzyskanych przez kandydatów opozycji. Frekwencja wyborcza miała wynieść około 98 proc.

Najnowszy sondaż wskazuje na słabnięcie partii rządzącej i potwierdza trend utraty większości w parlamencie przez PiS.

W sondażu przeprowadzonym przez pracownię Estymator dla portalu Dorzeczy.pl partia rządząca uzyskała poparcie 35,7 proc. zdecydowanych na głosowanie respondentów. To spadek o 0,2 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego badania tej pracowni. Portal podkreśla, że taki wynik wyborczy przełożyłby się tylko na 201 miejsc w Sejmie, a więc znacznie poniżej liczby gwarantującej większość w izbie niższej polskiego parlamentu.

W tym tygodni w sieci pojawiło się zdjęcie z obszaru działań wojennych na Ukrainie. Przedstawia wrak zniszczonej armatohaubicy. Najprawdopodobniej to jeden z dostarczonych Ukrainie polskich „Krabów”.

Zdjęcie zostało zamieszczone na Twitterze przez profil, zajmujący się dokumentowaniem przykładów użycia sprzętu bojowego przez Ukraińców oraz strat w tym sprzęcie. Przypuszczalnie, fotografia pochodzi ze wschodniej Ukrainy, a pojazd prawdopodobnie został zniszczony przez Rosjan.

Watykan chce pomóc w zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Stolica Apostolska jest gotowa zaoferować obu krajom miejsce do rozmów i negocjacji na temat zakończenia konfliktu - oświadczył szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher.

Szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher wypowiadał się na antenie telewizji Mediaset. Zadeklarował, że mimo braku odpowiedzi, Watykan "pozostaje zawsze do dyspozycji" w sprawie negocjacji między Rosją a Ukrainą. "A jeśli korzystne i konieczne byłoby oddanie do dyspozycji miejsca, jak to robiliśmy w przeszłości, Ojciec Święty przyjąłby bardzo pozytywnie to, gdyby prośba napłynęła od dwóch stron ze wszystkimi dobrymi intencjami i w duchu poszukiwania pokoju, dialogu i zakończenia wojny" - oświadczył, cytowany w niedzielę przez portal MSN.

Arcybiskup został zapytany, czy są kraje, które zarabiają na obecnej wojnie. "Ktoś zarabia, powiedziałbym, że są kraje, gdzie są fabryki broni" - odpowiedział.

Kreml cieszy się, że Watykan zadeklarował gotowość pomocy w zorganizowaniu rozmów pokojowych między Rosją i Ukrainą - oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jego zdaniem w obecnej sytuacji propozycje te nie mogą być zrealizowane ze względu na stanowisko Kijowa.

W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował doniesienia o propozycji Watykanu dotyczącej stworzenia "platformy negocjacji" między Rosją a Ukrainą. "Wiemy, że wielu zagranicznych mężów stanu i wiele państw deklaruje gotowość przedstawienia swojego programu i oczywiście z zadowoleniem przyjmujemy taką wolę polityczną. Ale w sytuacji, którą mamy teraz de facto i de iure po stronie ukraińskiej, takie rozmowy nie mogą zostać rozpoczęte. Uniemożliwia to stanowisko Kijowa" - oświadczył, cytowany przez agencję RBK.

Szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher oświadczył w niedzielę, że "Watykan chce pomóc w zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Stolica Apostolska jest gotowa zaoferować obu krajom miejsce do rozmów i negocjacji na temat zakończenia konfliktu".

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%