W poniedziałek w Czechach wylądował samolot z dużą dostawą szczepionki Pfizer z Serbii.

Jak przypomniał portal b92.net propozycję przekazania znacznej liczby szczepionek przeciwko wirusowi SARS CoV-2 prezydent Serbii Aleksandar Vučić złożył w czasie swojej wizyty w Pradze, jak odbyła się 19 maja. Już dzień później propozycja ta została zatwierdzona przez serbski rząd. 11 dni po tej decyzji szczepionki zostały odprawione z Belgradu do Czech.

B92.net twierdzi, że samolot ze szczepionkami „eskortowali”, udając się do Czech, premier Serbii Ana Brnabić oraz czeski ambasador w Belgradzie Tomáš Kuchta. Dokładna liczba dawek jakie zostały dziś przewiezione do Czech to 100 620, o czym na Twitterze napisał premier tego państwa Andrej Babiš.

 

Kuchta nazwał serbską dostawę „wspaniałym darem” – „Czują to obywatele Republiki Czeskiej i mam nadzieję, że obywatele Serbii również. Dziś jest wspaniały moment dla stosunków między Serbią a Czechami” – powiedział czeski ambasador w Belgradzie jeszcze przed opuszczeniem tamtejszego lotniska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Kuchta podkreślił, że wsparcie z Serbii nadchodzi w samą porę bowiem chętnych do szczepienia przeciwko koronawirusowi w Czechach jest obecnie więcej niż zapasów szczepionek. Uznał też, że dar Serbii wpisuje się w intensyfikację relacji z jego państwem. „Myślę, że nie ma takiego kraju, z którym czeski prezydent, premier i minister spraw zagranicznych mieliby tak dobre, osobiste kontakty i musimy to utrzymać i usprawnić naszą współpracę gospodarczą.” – podsumował czeski dyplomata.

Serbia jeszcze w marcu stała się państwem o jednej z najwyższych proporcji zaszczepionych przeciwko koronawirusowi obywateli. Była pierwszym państwem, które umożliwiło cudzoziemcom bezpłatne szczepienia na przejściach granicznych. Serbom udało się tego dokonać bowiem szybko zarejestrowali i rozpoczęli sprowadzanie różnych szczepionek, zarówno zachodnich jak i rosyjskiej oraz chińskiej.

b92.net/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz