Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że „nadszedł czas”, aby Turcja ratyfikowała wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do sojuszu obronnego – przekazała agencja prasowa Reuters.
Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że „nadszedł czas”, aby Turcja ratyfikowała wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do sojuszu obronnego.
Stoltenberg przemawiał na wspólnej konferencji prasowej w Ankarze z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu po tym, jak niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała w tym tygodniu, że oczekuje, że wszyscy członkowie NATO ratyfikują oferty „bez dalszej zwłoki”.
Zobacz też: Erdogan: Szwecja nie może oczekiwać tureckiego poparcia dla ich członkostwa w NATO
Finlandia i Szwecja złożyły wniosek o przystąpienie do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku, a ich oferty członkostwa zostały ratyfikowane przez wszystkich sojuszników z wyjątkiem Węgier i Turcji.
Turcja jest powszechnie postrzegana jako główna blokada, a prezydent Tayyip Erdogan zasugerował, że jego kraj mógłby ratyfikować wniosek Finlandii, nie popierając wniosku Szwecji.
Turcja twierdzi, że w Szwecji mieszkają członkowie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która jest postrzegana jako grupa terrorystyczna przez Turcję, Unię Europejską i inne kraje.
W zeszłym miesiącu Turcja zawiesiła rozmowy ze Szwecją i Finlandią w sprawie ich wniosków po proteście, podczas którego Rasmus Paludan, lider duńskiej partii politycznej Hard Line, spalił kopię Koranu przed ambasadą Turcji w Sztokholmie.
Stoltenberg określił spalenie Koranu jako „haniebny akt” i powiedział, że szwedzki rząd wykazał zdecydowane stanowisko wobec protestu, co należy pochwalić. „Dla mnie to tylko pokazuje, że Szwecja i Finlandia rozumieją i wdrażają politykę uwzględniającą obawy wyrażone przez Turcję. I dlatego myślę, że nadszedł czas na ratyfikację” – powiedział.
Cavusoglu powtórzył stanowisko Turcji, że może oddzielnie oceniać kandydatury Finlandii i Szwecji do NATO. Przyznając, że Szwecja zmieniła swoje ustawodawstwo dotyczące terroryzmu zgodnie z żądaniami Turcji, Cavusoglu powiedział, że zmiany powinny zostać w pełni wdrożone.
Stoltenberg, który później spotkał się z Erdoganem w Ankarze przed wyjazdem do południowej Turcji, by odwiedzić regiony dotknięte trzęsieniem ziemi, powiedział, że walka z terroryzmem będzie jednym z priorytetów lipcowego szczytu NATO w Wilnie.
Kresy.pl/Reuters
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!