Dimitris Awramopoulos uważa, że ostatnie stanowisko Tuska ws. tzw. przymusowej relokacji uchodźców jest “antyeuropejskie”.

Komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopoulos w bezprecedensowy sposób zaatakował szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska za jego list do przywódców państw unijnych w sprawie polityki migracyjnej – poinformowała w środę korespondentka radia RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Komisarz uznał stanowisko Tuska za „nieakceptowalne” i antyeuropejskie” a także zarzucił mu wychodzenie poza swoje kompetencje.

Jak podaje RMF FM, Tusk wysłał do przywódców dokument, w którym koncepcję przymusowej relokacji migrantów nazwał „nieskuteczną” i zarzucił jej wprowadzanie niezgody między państwami. Co więcej, oświadczył, że jeśli do połowy 2018 roku nie dojdzie w tej kwestii do porozumienia, to sam zaproponuje nowe rozwiązania. Wywołało to furię greckiego komisarza uznawanego za autora i głównego rzecznika pomysłu przymusowej relokacji.

Dokument przygotowany przez przewodniczącego Tuska jest nieakceptowalny. Jest antyeuropejski, ignoruje i zaprzecza całej pracy jaką wykonaliśmy przez ostatnie lata, a prace te wykonaliśmy wspólnie – mówił Awramopoulos na konferencji prasowej w Strasbourgu. – Rolą przewodniczącego Rady Europejskiej jest obrona europejskiej jedności i zasad. Ten dokument podważa jedną z podstaw europejskiego projektu – zasadę solidarności. A Europa bez solidarności nie może istnieć. – cytuje jego słowa RMF FM.

Według cytowanych przez radio dyplomatów UE, stanowisko Tuska może być przedmiotem ożywionych dyskusji podczas jutrzejszego nieformalnego spotkania przywódców UE. Wystąpienie byłego polskiego premiera nie spodobało się bowiem Niemcom, Szwecji, Włochom, Grecji i Malcie, popierają je natomiast kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Od opinii Tuska odcięła się także cała KE ustami jej rzecznika Margaritisa Schinasa. “Komisja Europejska stanowczo sprzeciwia się stwierdzeniu, że relokacja jako reakcja na kryzys okazała się nieskuteczna.” – oświadczył rzecznik.

Jak komentuje korespondentka RMF FM, wystąpienie Tuska może być przejawem walki kompetencyjnej między Komisją Europejską a Radą Europejską.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk: Możliwości przyjmowania imigrantów w Europie są bliskie wyczerpania

Kresy.pl / RMF FM / PAP

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. greg
    greg :

    Niech ktoś wreszcie powie temu popaprańcowi z Grecji, że to co ten ta bezwolna kreatura nazywa “polityką migracyjną”, w jego wydaniu jest nielegalnym procederem współpracy i wspierania przemytników ludzi i handlarzami setek tysięcy islamskich migrantów socjalnych, nierobów i terrorystów. Za ochronę własnych granic się weź bezwolna, tępa kreaturo (ewentualnie poproś grzecznie o pomoc w odpieraniu dziczy), a swoje błedy i nieudonlność nie przerzucaj na innych, bo nie masz przed sobą takich tępych frajerów jak ty. Gdybyś się tchórzu nie ukrywał za plecami innych, to darwinizm społeczny z takimi nihilistami szybko robiłby porządek, rękami twoich “migrantów”. Historia jednoznacznie dowodzi miernoto, że nie ma prawa istnieć państwo tak słabe i durne, że nie potrafi ustrzec swoich granic przed tłumem przybłędów i dzikusów. I zacznij wreszcie pomagać Syrii i Syryjczykom na miejscu.