W czwartek w wywiadzie dla agencji Reuters minister obrony Raimundas Karoblis oświadczył, że Litwa chce rozmieszczenia Patriotów i pocisków Avenger.

Minister poinformował, że Litwa poprosiła Stany Zjednoczone o częstsze rozmieszczanie tych systemów w ramach ćwiczeń. Jaku uzasadnienie wskazał, że NATO musi mieć dobrą znajomość regionu na wypadek konfliktu.

Tak, oczywiście (zwracamy się o to). Rozmawiamy nie tylko o Patriotach, ale także o innym uzbrojeniu, takim jak Avengery o krótkim zasięgu i inne systemy dla stworzenia regionalnej architektury obrony powietrznej, gdyż nie jesteśmy w stanie zrealizować tego sami – zaznaczył Karoblis.

CZYTAJ TAKŻE: Sekretarz generalny NATO: Sojusz nie wzmocni swoich sił w krajach bałtyckich

Będące częścią NATO Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają własnych myśliwców przechwytujących ani innych nowoczesnych środków obrony przeciwlotniczej i z tego powodu ich przestrzeń powietrzna jest broniona przez stacjonujące tam na zasadzie rotacji samoloty myśliwskie innych państw Sojuszu, w tym Polski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Karoblis podkreślił, że nie chce natychmiastowego zwiększenia potencjału obronnego NATO w regionie bałtyckim, jednak pokazania przez główne państwa Sojuszu większego zdecydowania na lipcowym szczycie w sprawie odstraszania jakichkolwiek gróźb kierowanych do regionu.

ZOBACZ TAKŻE: Litewska polityk: polskie Patrioty są istotne dla bezpieczeństwa Litwy

Chcielibyśmy stałego stacjonowania lądowych baterii rakietowych i innych systemów, ale zdajemy sobie sprawę, że całkiem znaczną część tych systemów NATO utraciło po zakończeniu zimnej wojny i ich szybka odbudowa byłaby trudna. Trzeba zapewnić, by rozmieszczenie (środków obrony powietrznej) mogło nastąpić w dowolnym czasie w razie potrzeby – powiedział minister.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa (w strefie bałtyckiej) nie poprawia się. Jednym z miejsc, gdzie jedność (NATO) może zostać poddana próbie, są państwa bałtyckie. To co najmniej teoretyczna możliwość – dodał szef litewskiego resortu obrony.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz