Władze Izraela cofnęły decyzję o zakazie wyjazdu chrześcijan ze Strefy Gazy na święta Bożego Narodzenia. Około tysiąc wyznawców Chrystusa będzie mogło teraz udać się do Jerozolimy, Nazaretu czy Betlejem.

Zakaz dotyczył przemieszczania się ludności między Strefą Gazy a Izraelem i okupowanym Zachodnim Brzegiem. Strefa Gazy znajduje się obecnie pod kontrolą Hamasu, który w ostatnich miesiącach przeprowadził serię ataków rakietowych.

Czytaj także: Izrael rozpoczął wyburzanie palestyńskich domów we wschodniej Jerozolimie

Decyzja Izraela spotkała się z krytyką światowej opinii publicznej, ponieważ w poprzednich latach nie nakładano podobnych ograniczeń – w 2018 r. na święta z Gazy wyjechało prawie 700 chrześcijan. „Ludzie z całego świata mogą podróżować do Betlejem. Chrześcijanie ze Strefy Gazy też powinni mieć to prawo” – powiedział Wadie Abu Nassar, jeden z przywódców kościelnych.

Czytaj także: Trybunał w Hadze chce zbadać zbrodnie wojenne na terytoriach palestyńskich. Izrael oburzony

W niedzielę izraelskie biuro Koordynacji Działań Rządowych na Terytoriach (COGAT) poinformowało na Twitterze, że zakaz został uchylony i chrześcijańska ludność, “zgodnie z oceną bezpieczeństwa i bez względu na wiek”, będzie mogła udać się na święta m.in. do Jerozolimy, Nazaretu i Betlejem.

Strefa Gazy to obszar o powierzchni 141 mil kwadratowych na zachodzie Izraela, będący pod kontrolą władz palestyńskich. Mieszka tam około dwóch milionów ludzi. Od 2007 r., czyli od przejęcia rządów przez Hamas, Izrael i Egipt nałożyły blokadę ekonomiczną na Strefę Gazy, aby ograniczyć podróże i przepływ towarów. Zdaniem przywódców tych państw, często przemycano w ten sposób broń.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Obecnie w Gazie mieszka tylko około 1000 chrześcijan, głównie wyznawców greckiej Cerkwii prawosławnej. W 2012 r. liczba chrześcijan wynosiła ponad 4000. Niektórzy chrześcijanie wykorzystują Święta Bożego Narodzenia, aby na zawsze opuścić Strefę Gazy. Wyznawcy Chrystusa stanowią 2 proc. populacji Izraela, 20 proc. to natomiast Arabowie, których mieszka tam prawie 8,5 mln.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / twitter.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply