Izrael powołując się na „względy bezpieczeństwa”, zabronił w tym roku chrześcijanom ze Strefy Gazy na wyjazdy na Święta Bożego Narodzenia do Betlejem, Nazaretu i Jerozolimy.

Przywódcy kościelni w Jerozolimie zwrócili się do izraelskich władz o cofnięcie decyzji zabraniającej świątecznych podróży, które zazwyczaj odbywają chrześcijanie ze Strefy Gazy. W poprzednich latach nie było podobnych zakazów – w 2018 r. na święta z Gazy wyjechało prawie 700 chrześcijan.

„Ludzie z całego świata mogą podróżować do Betlejem. Chrześcijanie ze Strefy Gazy też powinni mieć to prawo” – powiedział Wadie Abu Nassar, jeden z przywódców kościelnych.

„Każdego roku modlę się, aby udzielono mi pozwolenia, abym mogła świętować Boże Narodzenie wspólnie z rodziną” – cytuje słowa 50-letniej Randa El-Amash agencja Reuters. „Bardziej radośnie będzie nam świętować w Betlejem i Jerozolimie” – dodaje.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Strefa Gazy to obszar o powierzchni 141 mil kwadratowych na zachodzie Izraela, będący pod kontrolą władz palestyńskich. Mieszka tam około dwóch milionów ludzi.

Od 2007 r., czyli od przejęcia rządów przez Hamas, Izrael i Egipt nałożyły blokadę ekonomiczną na Strefę Gazy, aby ograniczyć podróże i przepływ towarów. Zdaniem przywódców tych państw, często przemycano w ten sposób broń.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Obecnie w Gazie mieszka tylko około 1000 chrześcijan, głównie wyznawców greckiej Cerkwii prawosławnej. W 2012 r. liczba chrześcijan wynosiła ponad 4000. Niektórzy chrześcijanie wykorzystują Święta Bożego Narodzenia, aby na zawsze opuścić Strefę Gazy. Wyznawcy Chrystusa stanowią 2 proc. populacji Izraela, 20 proc. to natomiast Arabowie, których mieszka tam prawie 8,5 mln.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / catholicherald.co.uk / pch24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz