Morawiecki pochwalił współpracę z USA

Spór dotyczący nowelizacji ustawy o IPN nie nadszarpnął stosunków polsko-amerykańskich – uważa premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki odwiedzający w piątek Pisz nie chciał komentować doniesień medialnych o możliwym odwołaniu udziału amerykańskich żołnierzy w lutowych ćwiczeniach na Warmii i Mazurach. Gestem tym Amerykanie mieliby pokazać swoją dezaprobatę wobec przyjęcia krytykowanej m.in. przez władze Izraela i Departament Stanu USA nowelizacji ustawy o IPN. Premier nazwał te doniesienia „plotkami” i „spekulacjami”. – doniosła Polska Agencja Prasowa.

Ja mogę powiedzieć coś wręcz przeciwnego: że mamy bardzo dobrą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. – mówił Morawiecki precyzując, że dotyczy to obszarów takich jak gospodarka i bezpieczeństwo. Zapewniał, że „pewne nieporozumienia” między Polską a „niektórymi krajami” dotyczące ustawy o IPN nie mają wpływu na rozwój wymiany handlowej i gospodarczo-inwestycyjnej.

A więc nie ma we mnie niepokoju – że ta nasza walka o prawdę historyczną, walka o to, żeby polskie bohaterstwo i prawda strasznych czasów drugiej wojny światowej była zrozumiana, doceniona, nasza niezgoda na to, żeby stawiać świat na głowie i sprawców nazywać ofiarami, a ofiary nazywać sprawcami – że to wszystko wpłynie na rozwój gospodarczy. Nie będzie takiego wpływu, będzie wszystko dobrze. – uspokajał szef rządu.

Jak informowaliśmy, Departament Stanu USA opublikował we wtorek oświadczenie amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona, w którym wyrażono rozczarowanie podpisaniem przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN i przyjęto do wiadomości przekazanie wprowadzonych zmian pod osąd Trybunału Konstytucyjnego. W oświadczeniu po raz kolejny zawarto niezgodną z faktami opinię, iż ustawa ogranicza wolność badań naukowych. We wcześniejszym komunikacie Departamentu Stanu w sprawie nowelizacji znalazła się również groźba pogorszenia stosunków między USA i Izraelem a Polską, jeśli zmiany wejdą w życie.

CZYTAJ TAKŻE: Czaputowicz: stosunki Polski z Izraelem są bardzo dobre

Kresy.pl / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply