Morawiecki pochwalił współpracę z USA

Spór dotyczący nowelizacji ustawy o IPN nie nadszarpnął stosunków polsko-amerykańskich – uważa premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki odwiedzający w piątek Pisz nie chciał komentować doniesień medialnych o możliwym odwołaniu udziału amerykańskich żołnierzy w lutowych ćwiczeniach na Warmii i Mazurach. Gestem tym Amerykanie mieliby pokazać swoją dezaprobatę wobec przyjęcia krytykowanej m.in. przez władze Izraela i Departament Stanu USA nowelizacji ustawy o IPN. Premier nazwał te doniesienia „plotkami” i „spekulacjami”. – doniosła Polska Agencja Prasowa.

Ja mogę powiedzieć coś wręcz przeciwnego: że mamy bardzo dobrą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. – mówił Morawiecki precyzując, że dotyczy to obszarów takich jak gospodarka i bezpieczeństwo. Zapewniał, że „pewne nieporozumienia” między Polską a „niektórymi krajami” dotyczące ustawy o IPN nie mają wpływu na rozwój wymiany handlowej i gospodarczo-inwestycyjnej.

A więc nie ma we mnie niepokoju – że ta nasza walka o prawdę historyczną, walka o to, żeby polskie bohaterstwo i prawda strasznych czasów drugiej wojny światowej była zrozumiana, doceniona, nasza niezgoda na to, żeby stawiać świat na głowie i sprawców nazywać ofiarami, a ofiary nazywać sprawcami – że to wszystko wpłynie na rozwój gospodarczy. Nie będzie takiego wpływu, będzie wszystko dobrze. – uspokajał szef rządu.

Jak informowaliśmy, Departament Stanu USA opublikował we wtorek oświadczenie amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona, w którym wyrażono rozczarowanie podpisaniem przez Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN i przyjęto do wiadomości przekazanie wprowadzonych zmian pod osąd Trybunału Konstytucyjnego. W oświadczeniu po raz kolejny zawarto niezgodną z faktami opinię, iż ustawa ogranicza wolność badań naukowych. We wcześniejszym komunikacie Departamentu Stanu w sprawie nowelizacji znalazła się również groźba pogorszenia stosunków między USA i Izraelem a Polską, jeśli zmiany wejdą w życie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Czaputowicz: stosunki Polski z Izraelem są bardzo dobre

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. UPAdlina
    UPAdlina :

    Mimo ustawy 447 i brutalnych ataków na Polskę morawiecki nadal uważa uSSmana za „sojusznika”. Ciekawe, co musiałby zrobić bandycki uSSman, aby „nasze” marionetki go skrytykowały? Chyba popełnić samobójstwo i przestać istnieć, bo tylko upadek mocodawcy może zmienić stosunek do niego jego własnych marionetek osadzonych na stołkach w W-wie.