Czaputowicz: stosunki Polski z Izraelem są bardzo dobre

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz uważa, że pomimo sporu o nowelizację ustawy o IPN stosunki polsko-izraelskie są bardzo dobre.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zapytany w piątek w Programie 1 Polskiego Radia, czy jest możliwe, by Polska i Izrael opracowały wspólne stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, a także w sprawie patrzenia na naszą historię, nie wykluczył takiej możliwości.

Myślę, że to byłoby dobre rozwiązanie. Jeśli chodzi o stronę polską, rząd Polski, tu na pewno byłoby otwarcie w tej sprawie. – mówił szef polskiej dyplomacji zaznaczając, że zależałoby to także od strony izraelskiej. Jego zdaniem takie stanowisko uspokoiłoby obecną sytuację.

Szef resortu spraw zagranicznych przyznawał, że spór dotyczący ustawy o IPN i historii jest „gorący” i dzieją się rzeczy niedobre, wskazując na „pewne demonstracje w Izraelu”, jednak zapewniał, że stosunki z Izraelem są „dobre”.

Nasze stosunki z Izraelem to stosunki sojusznicze, bardzo dobre. Strategicznie w naszym interesie leży współpraca w wielu dziedzinach, wspieranie się na forum międzynarodowym. – mówił. Spór wokół ustawy nazywał „incydentem” wynikającym głównie z nieporozumień co do przyjętych przepisów. Jak twierdził, „trzeba to szybko rozwiązać”. Wskazywał na obawy dotyczące tego, że przepisy zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego wejdą w życie dwa tygodnie po podpisaniu przez prezydenta i mogą zostać zastosowane.

Trzeba wyjaśniać, że to nie jest naszą intencją i opracować dobrą interpretację tych przepisów, taką, która będzie do przyjęcia dla strony izraelskiej. Uważam, że jest to możliwe. – powiedział.

Czaputowicz potwierdził, że rządy obu krajów są w kontakcie ze sobą. „Tak, istnieją kontakty, nasza placówka w Izraelu ma bezpośredni kontakt z MSZ, tutaj następują też konsultacje z placówką Izraela” – mówił.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że wczoraj minister Czaputowicz mówił, że w Izraelu „rośnie antypolonizm”, co nazwał zjawiskiem niedobrym i niepokojącym.

CZYTAJ TAKŻE: Gliński: musimy rozmawiać z Izraelem ws. nowelizacji ustawy o IPN

Kresy.pl / Polskie Radio / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    donald :

    http://www.citizengo.org/pl/84089-petycja-do-sejmu-rzeczpospolitej-polskiej?m=5&tcid=45265274

    Petycja do sejmu o wznowienie eskhumacji w Jedwabnem.

    To wlasnie Polska poprzez zablokowanie ekshumacji w Jedwabnem miedzy innym sp.Lech Kaczynski wypromowal klamstwa Grossa i wsparl i maksymalnie zbudowal wizerunek Grossa na calym swiecie. Obawiam sie ze PiS znowu bedzie budowal relacje z „sojusnikami” pozwalajac w ramach”dobrych stosunkow” wylewac tony gnoju na groby naszych przodkow i bohaterow. Uwazam ze PiS i panowie Kaczynscy maja prawde historyczna w „duzym” powazaniu. Wstyd PiS i wstyd panie Kaczynski. To wasza sluzalczosc lub po prostu agenturalnosc zbudowala legende Grossa i jego potencjal do plucia na groby naszych przodkow i bohaterow.