Izraelskie ekipy rozbiórkowe rozpoczęły w poniedziałek wyburzanie kilkudziesięciu palestyńskich domów położonych na wschodnich przedmieściach Jerozolimy. Według agencji AP jest to największa tego typu akcja od lat.

Wyburzenia to finał wieloletniej batalii prawnej o budynki wzniesione wzdłuż linii oddzielającej miasto od Zachodniego Brzegu. Według Izraela domy były zbudowane zbyt blisko muru oddzielającego Zachodni Brzeg. Palestyńczycy twierdzą, że domy stoją na terenie Zachodniego Brzegu i mieli pozwolenia na budowę od Autonomii Palestyńskiej.

Według AP niedawna decyzja Sądu Najwyższego Izraela dała zielone światło do przeprowadzenia rozbiórki. Agencja cytuje izraelskiego ministra bezpieczeństwa publicznego Gilada Erdana, który powiedział, że zdaniem Sądu budynki “stanowiły poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i mogły stanowić schronienie dla zamachowców-samobójców i innych terrorystów”.

W nocy z niedzieli na poniedziałek izraelskie ekipy wjechały na palestyńską dzielnicę ciężkim sprzętem i zaczęły burzenie domów. Około 20 osób, które mieszkały z domach przeznaczonych do wyburzenia, zostało wcześniej wysiedlonych. Akcja uderza też w około 350 właścicieli dopiero budowanych i niezamieszkanych jeszcze domów.

Władze Autonomii Palestyńskiej w poniedziałek nazwały izraelską akcję “przestępstwem”.

W sobotę w geście solidarności z mieszkańcami i właścicielami domów przeznaczonych do wyburzenia, w miejscowości Sur Baher na Zachodnim Brzegu doszło do protestu Palestyńczyków. Około 50 demonstrantów zostało rozpędzonych przez Izraelczyków przy pomocy gazu łzawiącego i granatów hukowych.

Izrael zajął wschodnią Jerozolimę i Zachodni Brzeg w 1967 roku. Wspólnota międzynarodowa uznaje te tereny za okupowane a Palestyńczycy widzą je w granicach swojego przyszłego państwa. W 2008 roku Izraelczycy wybudowali mur oddzielający Zachodni Brzeg od Izraela. Palestyńczycy uważają go za nielegalny i wskazują, że w wielu miejscach przekracza granicę Zachodniego Brzegu.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael skonfiskował i wystawił na aukcję szkołę podarowaną Palestyńczykom przez UE

Kresy.pl / AP / Daily Sabah

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply