Władze Iranu poinformowały o wykryciu i zlikwidowaniu siatki szpiegowskiej składającej się z 17 ludzi, którzy pracowali dla amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Siatkę rozbito jeszcze w ubiegłym roku, lecz poinformowano o tym dopiero teraz.

O rozbiciu siatki poinformował przedstawiciel ministerstwa informacji i bezpieczeństwa narodowego Iranu. Według niego CIA przekonała niektórych obywateli tego kraju do pracy dla amerykańskiego wywiadu, obiecując im pomoc w uzyskaniu wizy lub jej przedłużeniu. Obiecano im także pomoc w emigracji do Stanów Zjednoczonych, zdobycie pracy i opiekę medyczną.

Przedstawiciel irańskiego ministerstwa powiedział również, że urzędnicy CIA kontaktowali się z Irańczykami m.in. za pośrednictwem sieci społecznościowych, a także rozmawiali z nimi na różnych konferencjach naukowych w Europie, Azji i Afryce. Domniemani szpiedzy posługiwali się fałszywymi dokumentami. Władze Iranu przekonują, że żadnemu z zatrzymanych nie udało się ukończyć przydzielonych misji.

Według rosyjskiej agencji Interfax powołującej się na agencję Tasnim, likwidacja siatki odbyła się jeszcze w zeszłym roku, a poinformowano o tym na tle ostatniego zaostrzenia stosunków pomiędzy USA a Iranem. Zatrzymani usłyszeli już wyroki, niektórzy z nich czekają na wykonanie kary śmierci.

Relacje pomiędzy USA a Iranem pogorszyły się po wycofaniu się USA z umowy nuklearnej z Iranem i nałożeniu na ten kraj sankcji.

CZYTAJ TAKŻE: Iran zajął w Cieśninie Ormuz tankowiec pod brytyjską banderą. Londyn grozi „poważnymi konsekwencjami”

Kresy.pl / Nowaja Gazieta / Interfax

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply