Specjalny wysłannik USA do Afganistanu poinformował w czwartek, że zawarł porozumienie z Talibami, aby „przywrócić” ich zobowiązania w ramach umowy o wycofaniu wojsk i zmniejszyć liczbę ofiar w kraju – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Zalmay Khalilzad, specjalny wysłannik USA do Afganistanu miał zawrzeć umowę z Talibami w celu przywrócenia zobowiązań w ramach umowy o wycofaniu wojsk.

W tym tygodniu Talibowie rozpoczęli wielką ofensywę w Helmand, próbując zdobyć stolicę prowincji, a późniejsze walki spowodowały wysiedlenie tysięcy cywilów.

Amerykański wysłannik Zalmay Khalilzad poinformował na Twitterze, że wraz z generałem Scottem Millerem, dowódcą sił amerykańskich w Afganistanie, odbyli kilka spotkań z Talibami.

„Zgodziliśmy się na ponowne określenie działań poprzez ścisłe przestrzeganie wszystkich elementów porozumienia USA-Taliban i wszystkich podjętych zobowiązań” – napisał. „Obecnie umiera zbyt wielu Afgańczyków. Spodziewamy się, że po ponownym zawieszeniu liczba ta znacznie spadnie”.

Jak poinformowaliśmy wcześniej na naszym portalu, doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że na początku przyszłego roku liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie zmniejszy się do 2500. Sam prezydent Trump twierdzi, że uda się to zrealizować do Bożego Narodzenia.

“Powinniśmy mieć niewielką pozostałą liczbę naszych odważnych mężczyzn i kobiet służących w Afganistanie do Bożego Narodzenia!” – napisał na Twitterze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kiedy prezydent Trump objął urząd, w Afganistanie było ponad 10 000 żołnierzy amerykańskich” – powiedział O’Brien podczas uroczystości na Uniwersytecie Newady w Las Vegas. „Na dzień dzisiejszy jest ich mniej niż 5000, a na początku przyszłego roku liczba ta wzrośnie do 2500”.

W ostatnich miesiącach Trump wielokrotnie wyrażał chęć opuszczenia kraju wcześniej, niż wynika to z harmonogramu przedstawionego w lutym w porozumieniu pokojowym z talibami, które stanowiło, że amerykańskie wojska wycofałyby się za 12 do 14 miesięcy, gdyby grupa bojowników spełniła określone warunki.

„Ostatecznie sami Afgańczycy będą musieli wypracować porozumienie pokojowe” – powiedział O’Brien. Dodał: „Uważamy, że Amerykanie muszą wracać do domu”.

Zobacz też: NYT: Jest zgoda Trumpa w sprawie wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply