Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zapowiedział wprowadzenie nowego typu głowic atomowych jako odpowiedź na działania Rosji i Chin.

Nowy rodzaj głowic atomowych ma zostać umieszczony na rakietach balistycznych Trident, przeznaczonych do wystrzeliwania z amerykańskich łodzi podwodnych. Mają one mieć mniejszą moc od używanych obecnie głowic jądrowych.

Amerykański Departament chce także umieszczenia niewielkich głowic nuklearnych na pociskach manewrujących pozostających na wyposażeniu Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: szef MSZ chce wycofania amerykańskiej broni atomowej z kraju

Jednocześnie Pentagon nie podał, co ma się kryć pod pojęciem pocisków jądrowych “mniejszej mocy”. Według cytowanych przez m. in. Guardiana ekspertów na rakietach Trident zamontowane zostałby głowice o mocy 1-2 kiloton trotylu. Jest to około 10 proc. mocy bomby użytej przez USA nad Hiroszimą. W chwili obecnie stosuje się głowice o mocy od 100 do 450 kiloton.

Według twórców planu modernizacji arsenału jądrowego pociski atomowe małej mocy mają uwiarygodnić nową amerykańską strategię odstraszania. Mają dać możliwość nuklearnej odpowiedzi na atak bez rozpoczynania wojny atomowej na pełną skalę.

Wprowadzenie do użytku nowych pocisków jądrowych to element planu modernizacji arsenału nuklearnego USA. Plan zostanie oficjalnie ogłoszony po zatwierdzeniu przez prezydenta Donalda Trumpa.

Kresy.pl / interia.pl / theguardian.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply