Donald Trump opuszcza Biały Dom z poparciem rzędu 29% – wykazało badanie Pew Research Center (PRC) przeprowadzone w dniach 8-12 stycznia.

Obecny poziom poparcia dla Trumpa oznacza spadek o 9 punktów procentowych od sierpnia.

Jak podało PRC, w porównaniu z innymi prezydentami poparcie dla Trumpa przez większość jego kadencji było bardzo stabilne – w badaniach PRC nie przekraczało 45% i nie spadało poniżej 36%. Sytuacja zmieniła się jednak po 6 stycznia i szturmie na Kapitol.

Wśród Republikanów poparcie dla Trumpa spadło od sierpnia o 17% – do poziomu 60%.

Odsetek zwolenników Trumpa, którzy określili zachowanie prezydenta jako kiepskie, również podwoił się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – do 20%.

Badanie PRC wykazało również, że aż 68% Amerykanów nie chce, aby Trump pozostał ważną postacią polityczną po opuszczeniu Białego Domu.

„Dla wielu szokujące wydarzenia z 6 stycznia – kiedy niektórzy zwolennicy Trumpa wysłuchali wezwania prezydenta do marszu na Kapitol, aby zaprotestować przeciwko akceptacji zwycięstwa Bidena przez Kongres, w czego efekcie doszło do zamieszek – poważnie zepsuły ostatnie dni Trumpa jako prezydenta” – przekazało PRC.

52% Amerykanów stwierdziło, że Trump ponosi „dużą” odpowiedzialność za szturm na Kapitol, podczas gdy 24% powiedziało, że Trump w ogóle nie był za to odpowiedzialny. Około trzy czwarte ankietowanych Amerykanów stwierdziło, że Trump ponosi przynajmniej część odpowiedzialności za akty przemocy na Kapitolu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w środę w Izbie Reprezentantów przeprowadzono procedurę obliczoną na odwołanie z funkcji urzędującego prezydenta USA. To nie pierwszy raz gdy jej celem stał się Donald Trump. Poprzednie postępowanie w sprawie impeachmentu była prowadzone na przełomie 2019 i 2020 r. Wówczas kontrolowana przez demokratów izba niższa Kongresu USA również popierała usunięcie Trumpa, jednak uratował go przed tym zdominowany wówczas przez republikanów Senat.

Za odsunięciem Trumpa od urzędu zagłosowało 232 członków Izby Reprezentantów, zaś przeciw impeachmentowi było 197. Oznacza to, że usunięcie Trumpa z urzędu poparło 10 republikanów.

Działania Izby Reprezentantów mają raczej symboliczne znacznie bowiem parlament nie zdąży raczej sfinalizować procedury przed urzędowym końcem kadencji Trumpa. Joe Biden zostanie zaprzysiężony na nowego prezydenta USA 20 stycznia.

Czytaj także: Zmierzch Stanów Zjednoczonych

Kresy.pl / pewresearch.org

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Te sondażownie są tak wiarygodne jak ‘Demokraci’.A przy okazji aresztowano członka Antify który brał udział w ataku na Kapitol,ba prokuratura uważa że był jednym z organizatorów tego ataku,była tam też “dziennikarka’ CNN która dostała się tam przy pomocy BLM.Tak wygląda real.