W ramach pomocy wojskowej słowacki rząd wyraził zgodę na przekazanie Ukrainie przeciwlotniczych zestawów rakietowych 2K12 „Kub”.

Jak poinformowała w piątek słowacka gazeta Teraz, w ramach pomocy wojskowej słowacki rząd wyraził zgodę na przekazanie Ukrainie przeciwlotniczych zestawów rakietowych 2K12 „Kub”.

„Słowacja przekazuje (…) części systemu obrony powietrznej, odpowiednie części zamienne, a także amunicję do tego systemu” – powiedział minister obrony Jaro Nad.

Według niego proces przekazywania broni potrwa kilka tygodni, a obecnie trwają negocjacje z Ukrainą i sojusznikami. Do tej pory systemy przeciwlotnicze znajdują się na Słowacji.

„Nie będziemy informować o transferze z wyprzedzeniem ze względu na bezpieczeństwo operacyjne” – powiedział słowacki minister obrony.

Dokładna liczba i skład kompleksów nie jest wymieniona, ale uwaga ministra obrony o „częściach kompleksów” może oznaczać dostawę samych wyrzutni ze względu na nieistotność innych części kompleksu. Mogłoby to mieć sens, gdyby ukraińskie wojsko mogło zintegrować te wyrzutnie z własnym systemem obrony powietrznej.

Rząd Słowacji zdecydował o wysłaniu Ukrainie 13 poradzieckich myśliwców MiG-29. Wcześniejsze informacje sugerowały, że będzie to 10 maszyn. O decyzji słowackiego rządu poinformował w piątek premier Eduard Heger. Zamieścił w tej sprawie wpis na Twitterze. „Słowacki rząd właśnie zatwierdził wysłanie 13 MiG-29 na Ukrainę! Obietnic trzeba dotrzymywać i kiedy Wołodymyr Zełenski [prezydent Ukrainy – red.] poprosił o więcej broni, w tym o myśliwce, powiedziałem, że zrobimy co w naszej mocy” – napisał premier Słowacji.

„Jestem zadowolony, że inni robią to samo. Pomoc wojskowa jest kluczowa do zapewnienia, że Ukraina może obronić siebie i całą Europę przed Rosją” – dodał Heger.

Tydzień temu słowacki minister obrony Jaroslav Nad powiedział, że Polska zgodziła się na wspólny transfer MiG-29 na Ukrainę, a także, że nadszedł czas, aby słowacki rząd podjął decyzję w tej sprawie.

Z kolei na początku miesiąca pisaliśmy, że Słowacja rozważa przekazanie Ukrainie 10 myśliwców MiG-29, czyli prawie wszystkich, jakie posiada. Sprawę komplikuje jednak sytuacja wewnętrzna w tym kraju. Przypomnijmy, że miesiąc wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście poprosił premiera Słowacji, Eduarda Hegera o dostarczenie samolotów bojowych. Według mediów, miało chodzić o około 11 myśliwców MiG-29. Według relacji, Heger powiedział mu, że „Słowacja zrobi wszystko, co może, żeby spełnić tę prośbę”. Niedługo po tym, premier Słowacji oświadczył, że jego rząd rozpoczyna negocjacje na ten temat z Ukrainą i Komisją Europejską.

Przypomnijmy też, że w czwartek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w najbliższych dniach Polska przekaże Ukraińcom cztery myśliwce MiG-29. Wyjaśnił, że inne będą wysyłane na Ukrainę sukcesywnie, ponieważ są serwisowane i przygotowywane.

Kresy.pl/Teraz

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply