Prezydent Andrzej Duda powiedział, że omawiał transfer postsowieckich rakiet do systemów obrony powietrznej na Ukrainę ze swoim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda powiedział, że omawiał transfer postsowieckich rakiet do systemów obrony powietrznej na Ukrainę ze swoim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim podczas spotkania na Litwie podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza 11 kwietnia.

“Dzisiaj w czasie spotkania bilateralnego rozmawialiśmy z Panem Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o pewnym zasobie jeszcze rakiet z czasów sowieckich, które są w tej chwili w polskiej gestii, znajdują się w tej chwili w naszych magazynach. I rozmawialiśmy o ich przekazaniu do dyspozycji obrony powietrznej, obrony przeciwrakietowej Ukrainy. Będę ten temat kontynuował z Ministrem Obrony Narodowej, kiedy wrócę do Warszawy – będę rozmawiał z Panem Premierem Władysławem Kosiniakiem–Kamyszem” – mówił Andrzej Duda.

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku informowaliśmy o przekazaniu Siłom Zbrojnym Ukrainy nieznanej liczby systemów S-125 Newa SC przez Polskę. Polskie władze nie potwierdziły tego transferu, jednak 22 stycznia bieżącego roku w sieci pojawiło się zdjęcie stacji naprowadzania SNR-125 dla polskiego systemu obrony powietrznej.

Polski system obrony powietrznej nosi nazwę S-125 Newa-SC i jest to radziecka wyrzutnia S-125 zamontowana na podwoziu wozu zabezpieczenia technicznego WZT-1, zbudowanego na podwoziu czołgu T-55.

Modernizację opracował Wydział Lotnictwa i Uzbrojenia Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, w ścisłej współpracy z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi.

Polskie Siły Powietrzne wykorzystują zestawy S-125 Newa-SC w sześciu Dywizjonach Rakietowych Obrony Powietrznej, wchodzących w skład 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Standardowa struktura dywizjonu obejmuje trzy zestawy S-125 Newa-SC.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Duda wykonuje funkcje rządu? Gdy chodzi o pomoc banderowcom wszystkie ręce rządzących Polską na pokład. Nawet gdy Polska całkowicie się rozbroi, gdyż wszystko odda “braciom” spod znaku Bandery, będzie nam bardziej bezpiecznie. Zatem oddać wszystko.