Polska i Francja naciskają na Niemcy w sprawie przekazania na Ukrainę czołgów Leopard – podał w poniedziałek portal Politico.
Dostarczenie nowoczesnych zachodnich czołgów, takich jak Leopard 2, byłoby dużym wzmocnieniem dla ukraińskiej armii, ponieważ sojusznicy Kijowa do tej pory byli skłonni wysłać jedynie starsze czołgi z czasów sowieckich, które wciąż znajdowały się w zasobach krajów Europy Wschodniej, a także inne systemy uzbrojenia, takie jak haubice i obrona powietrzna – podkreśla Politico. Za wysłaniem Ukrainie czołgów Leopard mają lobbować Polska i Francja.
Francuski urzędnik powiedział, że Paryż wywiera presję na Niemcy, mając nadzieję na uzyskanie zgody Berlina na wysłanie czołgów Leopard na Ukrainę – pisze medium. Ma to miejsce w przeddzień szczytu francusko-niemieckiego, który odbędzie się 22 stycznia.
Podobne naciski wywiera Polska, która chce stworzyć szeroką koalicję zachodnich partnerów w celu wspólnego przekazania czołgów Leopard na Ukrainę.
W ubiegłym tygodniu kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent USA Joe Biden ogłosili we wspólnym oświadczeniu, że ich kraje wyślą na Ukrainę bojowe wozy piechoty — do 40 niemieckich Marderów i około 50 amerykańskich Bradleyów; dzień po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił dostawę francuskich pojazdów opancerzonych AMX-10 RC.
Politico podkreśla, że Berlin podjął tę decyzję niechętnie i tylko w obliczu rosnącej presji międzynarodowej.
Cytowany przez portal francuski urzędnik twierdzi, że celem zapowiedzi Macrona było “przełamanie tabu dotyczącego wysyłania zachodnich czołgów Ukrainie, tak aby Niemcy zrobiły krok do przodu”.
Ukraina miała zwrócić się do Francji z prośbą o czołgi Leclerc, jednak francuscy urzędnicy ostrzegają, że nie są one już produkowane, co rodzi pytania dotyczące ich konserwacji i dostaw części zamiennych. Paryż chce natomiast wysłać czołgi Leclerc tym sojusznikom z NATO, którzy przekazaliby swoje czołgi Leopard na Ukrainę.
Wicekanclerz i minister gospodarki powiedział w niedzielę, że Berlin nie może wykluczyć także dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. W poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Hebestreit, oświadczył jednak, że Berlin obecnie nie planuje wysłania czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Dodatkowo wskazał, że do rządu w Berlinie „nie wpłynęło zapytanie z Warszawy” w sprawie przekazania Leopardów dla strony ukraińskiej.
Z kolei szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział w poniedziałek, że sprawa przekazania na Ukrainę czołgów Leopard z Polski jest w toku. Wyjaśnił, że dotyczy propozycji, by Polska wzięła udział w szerokiej koalicji państw, które posiadają Leopardy. „I nie ma tu mowy, to dezinformacja, o przekazaniu wszystkich czy dużej liczby Leopardów – tylko o symbolicznym wsparciu i udziale w koalicji kilku państw” – oświadczył.
Jak informowaliśmy, Wall Street Journal podał w piątek, że Polska rozważa wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard. O wspomniane doniesienia został zapytany w sobotę premier Mateusz Morawiecki. „Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć na ten moment. Pan prezydent jest też w to zaangażowany, ja rozmawiałem o tym z kanclerzem Scholzem parę tygodni temu w Brukseli i sądzę, że w najbliższych kilku dniach możemy więcej w tej kwestii wiedzieć” – odpowiedział.
Dopytywany, czy w takim razie propozycja przekazania kolejnych czołgów jest rozważana, odpowiedział: „My sami, naszych czołgów, kolejnych, na ten moment nie zamierzamy przekazywać. Tak mogę odpowiedzieć”.
politico.eu / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!