Rada Najwyższa Ukrainy, czyli ukraiński parlament, w serii głosowań zdecydowała o obsadzie ważnych państwowych urzędów – w tym przewodniczącego parlamentu wraz z zastępcami oraz ministrów spraw zagranicznych i obrony. Niemal wszyscy to osoby blisko związane z nowym prezydentem.

Jak informowaliśmy, w czwartek został zaprzysiężony nowy skład ukraińskiego parlamentu, Werchownej Rady. W głosowaniu wybrano też na premiera Ukrainy 35-letniego Ołeksija Honczaruka, dotychczasowego zastępcę administracji prezydenta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W czwartek nowy ukraiński parlament zdecydował też o obsadzie szeregu ważnych urzędów w państwie. Nowym przewodniczącym parlamentu został lider partii Sługa Narodu, urodzony w 1983 roku Dmytro Razumkow, jeden z najbliższych współpracowników obecnego prezydenta. Jego kandydaturę poparło 382 deputowanych, przede wszystkim z jego własnej frakcji, a także z Platformy Opozycyjnej, Batkiwszczyny i Głosu. Przeciwko było 26 deputowanych, w tym cała frakcja Europejskiej Solidarności Petra Poroszenki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pierwszym wiceprzewodniczącym Werchownej Rady został dotychczasowy doradca Zełenskiego i jego przedstawiciel w parlamencie, pochodzący z Tarnopola 43-letni prawnik i wykładowca akademicki, Rusłan Stefanczuk, blisko związany z prezydentem. Część ukraińskich mediów nazywała go głównym ideologiem Sługi Narodu, który miał w dużej części odpowiadać za stworzenie programu tej partii. Za jego kandydaturą opowiedziało się 330 deputowanych. Wiceszefową parlamentu została, głównie dzięki głosom frakcji prezydenckiej, przedstawicielka Batkiwszczyny, Ołena Kondratiuk. Wcześniej w głosowaniu pokonała ona m.in. Mustafę Dżemilewa (Europejska Solidarność) i Nestora Szufrycza z Platformy Opozycyjnej.

Nowy parlament zaakceptował też nominację Wadyma Prystajko na nowego szefa ukraińskiej dyplomacji. Jego kandydaturę wcześniej wyraźnie forsował Zełenski. W głosowaniu poparło go 314 deputowanych ze Sługi Narodu Platforma i Batkiwszczyny oraz nowej frakcji „Za przyszłość” (w jej skład wchodzi 23 deputowanych, wcześniej związanych zarówno z Partią Regionów i Odrodzeniem, jak i Ukropem czy Blokiem Petra Poroszenki), przy sprzeciwie Europejskiej Solidarności. Opozycyjna zbojkotowała to głosowanie, a deputowani Głosu/Hołosu wstrzymali się od głosu.

Zatwierdzono też nominację Andrija Zahorodniuka/Zagorodniuka, byłego doradcy ukraińskiego prezydenta oraz byłego członka Rady Nadzorczej UkrOboronPromu, na nowego ministra obrony.

Ponadto, prezydent Zełenski wnioskuje o odwołanie obecnego szefa SBU Wasyla Hrycaka i zastąpienie go przez 45-letniego Iwana Bakanowa, były lider Sługi Narodu, biznesmen i szef Studia Kwartał 95, z którego wywodzi się obecny prezydent. Obecnie jest on wiceszefem SBU.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zarejestrowano prezydencki wniosek o powołanie na stanowisko Generalnego Prokuratora Ukrainy 42-letniego wiceszefa administracji prezydenta, Rusłana Riaboszapkę w miejsce Jurija Łucenki. Dziś poinformowano, że ten ostatni złożył już rezygnację. Odnośnie szefa MSW, prezydent Zełenski chce, żeby na tym stanowisku pozostał dotychczasowy minister Arsen Awakow. Według części ukraińskich mediów, stanowisko może też zachować dotychczasowa minister finansów, Oksana Markarowa.

Dymisję ze stanowiska złożyła także p.o. ministra zdrowia Ulana Suprun, a także jej dwaj zastępcy.

Jak pisaliśmy, dzisiaj w Kijowie uroczyście zaprzysiężono skład nowego ukraińskiego parlamentu, w którym dominuje partia Sługa Narodu, powiązana z prezydentem Zełenskim. Na tej samej sesji parlamentu doszło do wyboru nowego szefa rządu, którym został zaledwie 35-letni Ołeksij Honczaruk.  Za jego wyborem zagłosowało 290 deputowanych, głównie ze Sługi Narodu. Przeciw jego kandydaturze zagłosowali parlamentarzyści Europejskiej Solidarności – partii byłego prezydenta Poroszenki. Deputowani innych partii opozycyjnych – Platformy Opozycyjnej-Za Życiem, Batkiwszczyny oraz Hołosu – wstrzymali się od głosu lub w ogóle nie głosowali.

Unian / 112.ua / Rada.gov.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz