Zaprzysiężono nowy skład ukraińskiego parlamentu

W Kijowie uroczyście zaprzysiężono skład nowego ukraińskiego parlamentu, w którym dominuje partia Sługa Narodu, powiązana z prezydentem Zełenskim. Według zapowiedzi, ma on dziś przedstawić swojego kandydata na premiera.

W czwartek został uroczyście zaprzysiężony skład nowego ukraińskiego parlamentu IX kadencji, Rady Najwyższej (Werchownej Rady). Treść przysięgi odczytał Jułij Ioffe z Platformy Opozycyjnej, najstarszy deputowany nowej kadencji, który ma 78 lat. W uroczystości uczestniczył prezydent Wołodymyr Zełenski, a także kilku byłych prezydentów kraju.

Przed złożeniem przysięgi nowi deputowani uczcili minutą ciszy pamięć ukraińskich żołnierz, którzy przed pięcioma lat w walkach z wspieranymi przez Rosjan separatystami pod Iłowajskiem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po zaprzysiężeniu ogłoszono przerwę w obradach, które zostaną wznowione po południu. Według oczekiwań i informacji ukraińskich mediów, prezydent Zełenski ma wygłosić posłanie do parlamentu i przedstawić kandydata na stanowisko premiera. Wiele wskazuje na to, że jego kandydatem będzie 35-letni Ołeksij Honczaruk, dotychczasowy zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy.

Podczas obecnego posiedzenia mają zostać przedstawione także projekty szeregu ustaw, dotyczących m.in. zmniejszenia liczby deputowanych do 300 osób. Propozycja ta, według przedstawicieli obozu Zełenskiego, ma wystarczające poparcie w nowym parlamencie. Zapowiedziano też plany wprowadzenia zmian do ukraińskiej konstytucji, które mają spełniać postulaty programowe Sługi Narodu. Dotyczy to głównie ograniczenia liczby deputowanych oraz usunięcia immunitetu parlamentarnego.

Oficjalnie Werchowna Rada liczy 450 deputowanych, ale ponieważ 27 mandatów z okręgów obejmujących okręgi m.in. z anektowanego przez Rosję Krymu są nieobsadzone, faktycznie liczy ona 423 posłów.

Największą frakcją jest proprezydencka partia Sługa Narodu, która ma 254 deputowanych, w tym 130 wybranych w okręgach jednomandatowych. Głównym ugrupowaniem opozycyjnym jest Platforma Opozycyjna-Za Życie, partia przeciwna obozowi EuroMajdanu i o charakterze prorosyjskim, z 43 deputowanymi. Kolejne większe frakcje to kluby partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko (26 mandatów), Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki (25 mandatów) oraz partia Głos popularnego wokalisty Swiatosława Wakarczuka (20 mandatów).

Przeczytaj: Wyniki wyborów na Ukrainie: Partia Zełenskiego z samodzielną większością, partia prorosyska drugą siłą w parlamencie

Wśród 46 posłów niezależnych jest 16 osób wcześniej z Blokiem Petra Poroszenki oraz 3 z Frontu Ludowego. Ponadto, z okręgów mandatowych do Werchownej Rady weszło 6 reprezentantów ugrupowania Odrodzenie oraz 8 przedstawicieli Woli Narodu. Wcześniej osoby te były związane z Partią Regionów). W parlamencie jest też 6 deputowanych Bloku Opozycyjnego. Ponadto, 14 obecnych posłów było wcześniej związanych z powiązaną bezpośrednio z oligarchą Ihorem Kołomojskim partią Ukrop, z których zdecydowana większość weszła do parlamentu z list Sługi Narodu. Do Werchownej Rady z okręgu jednomandatowego weszła też przedstawicielka neobanderowskiej Swobody.

Unian / 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz