W poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział na antenie Polsat News kontrole policji oraz sanepidu w firmach. Funkcjonariusze będą weryfikować, czy przedsiębiorca m.in. przestrzega narzuconych limitów.

Część osób będzie szukała dziury w całym i powodów, dlaczego rzekomo nie można tego robić. W innych państwach przedsiębiorstwa same zabiegały, aby wprowadzić takie przepisy – powiedział rzecznik rządu, cytowany przez portal Polsat News. Zapowiedział kontrole policji oraz sanepidu w firmach. “To będą kontrole oddolne, losowo prowadzone w podmiotach, jak i po zgłoszeniach od obywateli. Ktoś, kto twierdzi, że nie ma podstaw prawnych, aby kontrolować certyfikaty szczepienne, szuka wymówki, by tego nie robić” – oświadczył.

Zadeklarował, że w sanepidzie “wszystkie siły będą przekierowane do weryfikacji działań” przedsiębiorców. “To kwestia wspólnej odpowiedzialności. Jaka jest alternatywa – znowu zamknięcie państwa? My idziemy drogą środka” – dodał.

Zobacz także: Krótsza ważność „paszportów covidowych”? KE chce dawki przypominającej

Jego zdaniem pokazywanie paszportów sanitarnych “będzie nam towarzyszyć przynajmniej przez kilka najbliższych tygodni”.

Müller wyraził opinię, że na przełomie grudnia i stycznia zakończą się rozmowy w kwestii tego, na które grupy zawodowe nałożyć obowiązek szczepienia. “Na dziś pewne tylko obowiązkowe szczepienie dla medyków, których zobligują prowadzący punkty opieki zdrowotnej. W praktyce może się zdarzyć, że będzie to dotyczyć wszystkich przedstawicieli tej grupy; może też pojawić się taka regulacja” – powiedział.

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 marca rząd wprowadza obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych. Czasowo zostanie też przywrócona nauka zdalna. Zmniejszeniu ulegną też limity w poszczególnych obiektach. Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 15 grudnia br.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wprowadzony zostanie limit 75 procent obłożenia w transporcie zbiorowym. W przypadku lokali w restauracjach, barach i hotelach limit wyniesie 30 proc. obłożenia (będzie istniała możliwość zwiększenia limitów jedynie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę). Wprowadzone zostaną także obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na Covid-19, nawet jeśli są zaszczepione.

Limity w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych wyniosą 30 proc. (będzie istniała możliwość zwiększenia limitów jedynie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych). Zamknięte zostaną dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.

Ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych wyniesie 31 grudnia i 1 stycznia 100 osób (możliwe powiększenie limitu o osoby zaszczepione).

Zobacz także: Słowacja: Rekordy zakażeń pomimo twardego lockdownu

polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply