Hiszpański region autonomiczny Galicja zamierza wprowadzić obowiązek szczepień na koronawirusa. Tym, którzy nie poddadzą się temu obowiązkowi, będzie grozić grzywna do 60 tysięcy euro.

Jak podał we wtorek portal The Local, regionalny rząd w Galicji położonej w północno-zachodniej części Hiszpanii ogłosił, że szczepionka na COVID-19 będzie obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Ci, którzy odmówią zaszczepienia się, mogą zapłacić karę w wysokości od 1 tysiąca do 60 tysięcy euro.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Regionalny rząd Alberta Nuñeza Feijóo pracował nad projektem ustawy w tej sprawie od listopada ubiegłego roku, ale zamiar zmiany przepisów szef rządu ogłosił dopiero dzisiaj.

Jeśli projekt nowelizacji zostanie zaakceptowany przez większość w regionalnym parlamencie, każdy, kto „bez uzasadnienia” odmówi przyjęcia szczepionki na koronawirusa, zostanie uznany winnym „drobnego wykroczenia”, za które grozi od tysiąca do 3 tysięcy euro grzywny.

Jednak w przypadkach, które „mogą stanowić zagrożenie lub poważny uszczerbek na zdrowiu ludności”, zostanie to uznane za poważne wykroczenie, a kara wyniesie od 3 tysięcy do 60 tysięcy euro. Według The Local może do tego dojść w sytuacji, gdy osoba, która odmówiła przyjęcia szczepionki, zachoruje później na COVID-19. Jest to jednak tylko jedna z interpretacji, ponieważ projekt nie wyjaśnia tego szczegółowo.

Według hiszpańskiego medycznego serwisu informacyjnego Redacción Medica projekt zawiera również klauzulę mówiącą „bardzo poważnych wykroczeniach”, za co grozi do 600 tys. euro kary. Dotyczy to sytuacji takich jak zlekceważenie kwarantanny przez pracownika służby zdrowia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak dotąd szczepienia na koronawirusa w Hiszpanii są dobrowolne, ale w grudniu hiszpański rząd zdecydował, że będzie prowadził rejestr osób, które odmówiły poddania się szczepieniu. Galicja może stać się pierwszym regionem w Hiszpanii, w którym szczepienie przeciw COVID-19 stanie się obowiązkowe.

Pojawiły się doniesienia, że po ogłoszeniu planów rządu strona internetowa Lexisla con Nós, która służy jako portal, na którym rząd galicyjski zbiera sugestie od obywateli, została zalana setkami komentarzy krytyków nowelizacji, z których wielu nazywało ją „dyktatorską”.

Rzeczniczka Galicyjskiej Partii Nacjonalistycznej Ana Pontón powiedziała, że projekt rządu Feijóo „traktuje Galicjan jak zwykłych podejrzanych, których należy pilnować i karać”.

Większość w parlamencie Galicji ma centroprawicowa Partia Ludowa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Francja: 15% pielęgniarek po podaniu szczepionki AstraZeneca nie było w stanie przyjść do pracy

Kresy.pl / thelocal.es

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz