Koronawirus w Peczerskiej Ławrze

Potwierdziły się doniesienia o tym, że prawosławni mnisi w jednej z najważniejszych świątyń na Ukrainie – Peczerskiej Ławrze – zarazili się koronawirusem. Poinformował o tym w poniedziałek mer Kijowa Witalij Kliczko.

Kliczko powiedział w poniedziałek na briefingu, że w ciągu ostatniej doby koronawirusa wykryto u 22 mieszkańców Kijowa, w tym u czterech zakonników z Peczerskiej Ławry. Mer Kijowa nie ujawnił jednak, czy wśród chorych jest zwierzchnik świątyni metropolita wyszhorodzki bp Paweł, o czym nieoficjalnie informowały wcześniej media.

Kijów jest największym ogniskiem koronawirusa na Ukrainie. Zanotowano tam 267 przypadków infekcji, około jednej czwartej wszystkich zachorowań na Ukrainie.

W niedzielę bp Paweł potwierdził w rozmowie telefonicznej z kanałem TSN, że wykonano u niego testy na obecność koronawirusa. Powiedział, że ma objawy przeziębienia, ma „niewysoką” temperaturę ale czuje się dobrze. Od dwóch dni utrzymuje się u niego temperatura około 37,4 stopnia. Wiadomo, że 58-letni duchowny ma przewlekłe choroby – cukrzycę i problemy z płucami.

W niedzielę podawano, że wszystkie pomieszczenia Ławry zostały zdezynfekowane. Nabożeństwa w niej odbywają się bez udziału wiernych.

W poniedziałek ukraińskie media poinformowały także o śmierci 57-letniego księdza z Zaleszczyk w obwodzie tarnopolskim. Nie wiedząc, że jest zarażony koronawirusem, sprawował on religijne obrzędy, uczestniczył w pogrzebach a także rozmawiał z wiernymi. W Użhorodzie w obwodzie zakarpackim zachorował 28-letni diakon oraz czterech członków jego rodziny. Poniedziałek przyniósł też wiadomość o chorobie 95-letniego emerytowanego greckokatolickiego metropolity filadelfijskiego Stefana Sułyka. Stan chorego na COVID-19 hierarchy jest poważny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: SBU przeszukało mieszkanie przełożonego Ławry Peczerskiej. Zarzuca mu się podżeganie do nienawiści

Kresy.pl / RISU / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz