Ukraina: Stepan Bandera przegrał z koronawirusem. Na razie

Radni miasta Równe na Wołyniu przesunęli na walkę z koronawirusem dwa miliony hrywien przeznaczone wcześniej na budowę pomnika Stepana Bandery. Mer miasta zapowiedział jednak, że po ustaniu epidemii pomnik zostanie wzniesiony.

W tegorocznym budżecie Równego 2 mln hrywien (równowartość 300 tys. złotych) przeznaczono na sfinansowanie prac przy budowie pomnika Stepana Bandery. W czwartek lokalny portal Rivne Post podał, że radni nacjonalistycznej neobanderowskiej partii Swoboda zasiadający w radzie miasta niespodziewanie zgłosili projekt zabezpieczenia tych pieniędzy tak, by nie trafiły one na walkę z epidemią koronawirusa. Ukraiński portal tłumaczył tę inicjatywę chęcią przypodobania się wyborcom przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4825.41 PLN    (21.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Propozycja Swobody nie wszystkim się spodobała. Rivne Post zacytowało deputowanego rady Równego Ołeksandra Dowżanycię, który uważa, że gdy szaleje epidemia koronawirusa, nie powinno się wydawać pieniędzy na budowę pomnika Bandery. Dowżanycia opowiedział się za przesunięciem tych pieniędzy do tzw. funduszu rezerwowego, który w całości zostanie przeznaczony na walkę z epidemią.

Rada miasta nie przychyliła się do propozycji „swobodowców” i w czwartek przesunęła 2 mln hrywien na walkę z koronawirusem. Mer Równego Wołodymyr Chomko zapowiedział jednak, że pomnik Bandery zostanie kiedyś wzniesiony. „Przeżyjemy koronawirusa i będziemy budować pomnik. To logiczne” – mówił Chomko.

Według Rivne Post projekt pomnika Bandery w Równem został już wybrany w drodze konkursu. Zwyciężył projekt rzeźbiarza Mychajły Faryny. Do tej pory udało się wykonać dokumentację pomnika oraz wydzielić działkę pod jego budowę.

Zwycięski projekt pomnika w Równem ukazuje Stepana Banderę na tle tryzuba. Jak zauważył Eduard Dolinski, przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, tryzub ten nie jest stylizowany na godło Ukrainy, lecz na godło skłóconej z banderowcami melnykowskiej frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. „To ciekawa koncepcja – popiersie Bandery ustawione na tle symbolu jego zawziętego wroga – Andrija Melnyka” – pisał Dolinski na Facebooku. Żydowski działacz szydził też z samego pomysłu wzniesienia pomnika akurat teraz. „To bardzo potrzebna teraz inwestycja – koronawirus powinien wystraszyć się Bandery” – komentował Dolinski.

Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – Ukraińską Powstańczą Armię, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.

Kresy.pl / Rivne Post / Rivne Media

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz